Odbyła się debata „Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dla powiatu Zgorzeleckiego – szanse i zagrożenia”

HomeOZESamorządy

Odbyła się debata „Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dla powiatu Zgorzeleckiego – szanse i zagrożenia”

my-portfolio

„Uczestnicy spotkania potwierdzili, że obszar Zgorzelca i Bogatyni jest dobrze przygotowany do transformacji energetycznej i przemysłowej. Rozmówcy zgodzili się też, że Turoszów już teraz jest liderem zmian na Dolnym Śląsku i powinien w pierwszej kolejności ubiegać się o środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji”

NEKO Energia, członek Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE, na spotkaniu W Rybniku
KONGRES ENERGETYKI PRZYSZŁOŚCI – KEP 2021
ESV S.A. – Członkiem Europejskiej Federacji Lokalnych Operatorów Sieci Dystrybucyjnej

Jedenastego marca 2021 odbyło się posiedzenie online Dolnośląskiego Zespołu Parlamentarnego w temacie „Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dla powiatu Zgorzeleckiego – szanse i zagrożenia”. Inicjatorem tego wydarzenia była posłanka Zofia Czernow.

Oprócz parlamentarzystów do debaty zaproszono liczne grono gości, którym temat sprawiedliwej transformacji w powiecie Zgorzeleckim jest szczególnie bliski. Wśród uczestników można było zobaczyć Alberta Gryszczuka, prezesa Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii Zklaster i Krajowej Izby Klastrów Energii, Agnieszkę Spirydowicz, koordynatorkę Komitetu Transformacji Regionu Turoszowa, Samorządowców Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej, Mirosława Fiedorowicza, przedstawiciela Powiatu Zgorzeleckiego, Radosława Gawlika z EkoUnii, Marcina Janiaka reprezentującego Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Rafała Gronicza, burmistrza Zgorzelca, starostę zgorzeleckiego Artura Bielińskiego, Martę Anczewską z WWF Polska oraz posła Stanisława Żuka i europosła Jana Olbrychta.

Podczas debaty Albert Gryszczuk, prezes Zklaster i KIKE, przedstawił osiągnięcia klastra zgorzeleckiego w zakresie projektów OZE oraz innowacji (w tym elektromobilności) oraz jak przebiega współpraca przedsiębiorców, będących członkami klastra, z samorządami. Region Zgorzelecki był wielokrotnie przedstawiany jako modelowy przykład, który można by powielać w innych miejscach w ramach działań transformacji energetycznej i OZE (tam znajduję się między innymi największa farma fotowoltaiczna w Polsce). Uczestnicy spotkania potwierdzili, że obszar Zgorzelca i Bogatyni jest dobrze przygotowany do transformacji energetycznej i przemysłowej. Rozmówcy zgodzili się też, że Turoszów już teraz jest liderem zmian na Dolnym Śląsku i powinien w pierwszej kolejności ubiegać się o środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Agnieszka Spirydowicz, koordynator Komitetu Transformacji Regionu Turoszowskiego przyznała, że strategia przygotowana przez komitet realnie zakłada powstanie 6000 nowych miejsc pracy, stopniowo w trakcie wygaszania kombinatu PGE.

Europoseł Jan Olbrycht potwierdził, że urzędnicy z Unii Europejskiej są zdeterminowani, aby środki przyznawać jedynie dla tych obszarów, w których są jasne deklaracje co do zamknięcia kopalń i elektrowni węglowych lub są one już wygaszane.

Głównym wnioskiem, jaki wynikł z posiedzenia Dolnośląskiego Zespołu Parlamentarnego, był taki, że to właśnie bark uczciwej deklaracji zarządu PGE w sprawie kopalń i elektrowni węglowych należących do tej spółki (zarówno w Turowie, jak i w Bełchatowie) jest ostatnią barierą, jaka oddziela Dolny Śląsk od setek milionów Euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0