Powstał oficjalny serwis poświęcony transformacji Turowa

HomeSamorządySpółdzielnie energetyczne

Powstał oficjalny serwis poświęcony transformacji Turowa

my-portfolio

Sprawiedliwa Transformacja to nowe dobrze płatne miejsca pracy dla górników i ich rodzin. Jest możliwa w Polsce tylko poprzez budowę dużych źródeł OZE, które zrównoważą zapotrzebowanie energetyczne, przy jednoczesnej realizacji strategicznych innowacyjnych projektów ekosystemowych w obecnych regionach węglowych - Agnieszka Spirydowicz, koordynator Komitetu Transformacji Regionu Turoszowskiego

Spotkanie członków Południowo-Zachodniego Klastra Energii w Zgorzelcu
Znamy laureatów konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”!
W Staszowie powstał Świętokrzyski Klaster Energii

Powstał właśnie pierwszy oficjalny serwis poświęcony transformacji Turowa, czyli ozeturow.pl. Jest to strona stworzony przez Komitet Transformacji Regionu Turoszowskiego. Jak możemy przeczytać w mediach społecznościowych, „Komitet, przy współpracy z samorządowcami, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami, opracował strategię transformacji Turowa. Region ten jest gotowy na wykorzystanie swojego potencjału gospodarczego, lokalizacyjnego oraz ludzkiego w kierunku zielonego jutra”.

Portal ozeturow.pl założony został, by funkcjonować jako kompendium wiedzy o transformacji zachodzącej w Turowie. Region ten od lat był uzależniony od wydobycia węgla brunatnego. Na tym terenie wciąż jeszcze pracują Kopalnia i Elektrownia Turów, w których zatrudnionych jest około 5 000 z blisko 70 000 mieszkańców powiatu zgorzeleckiego. Przy zmniejszaniu produkcji energii z węgla, a co za tym idzie zatrudnienia w kopalni i elektrowni, należało opracować szereg spójnych działań, które pozwolą na alternatywną produkcję energii elektrycznej dla znaczącej części Dolnego Śląska, a także na utworzenie dobrze płatnych alternatywnych miejsc pracy. Ten proces ruszył w 2019 roku, gdy zawiązano współpracę między Zgorzeleckim Klastrem Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i nowopowstałym Komitetem Transformacji Regionu Turoszowskiego i zaczęto tworzenie strategii przejścia regionu z węgla na odnawialne źródła energii

Cele od początku są ambitne: stworzenie 5000 miejsc pracy, ale też nowych rozwiązań, z których skorzysta 70 000 mieszkańców regionu. Do tego rozwój lokalnego biznesu (docelowo aż 1000 małych i średnich przedsiębiorstw mogących skorzystać z możliwości dofinansowania). Agnieszka Spirydowicz, koordynator Komitetu Transformacji Regionu Turoszowskiego o tych planach mówi tak: Sprawiedliwa Transformacja to nowe dobrze płatne miejsca pracy dla górników i ich rodzin. Jest możliwa w Polsce tylko poprzez budowę dużych źródeł OZE, które zrównoważą zapotrzebowanie energetyczne, przy jednoczesnej realizacji strategicznych innowacyjnych projektów ekosystemowych w obecnych regionach węglowych.

KTRT proces rozpisał w 7 punktach:

  1. Budowa miejskiego obszaru funkcjonalnego Zgorzelec-Bogatynia,

  2. Budowa nowego sektora Ekosystemu Innowacji,

  3. Uruchomienie procesu innowacyjnego Green Rich Hub,

  4. Zastąpienie Elektrowni Turów rozproszonymi źródłami OZE,

  5. Zmiany technologii produkcji i usług,

  6. Przekwalifikowanie kadr,

  7. Zarządzanie transformacją regionu opierającego się na gospodarce węglowej przy braku terminu odejścia od węgla w regionie.

A wszystko za pomocą 4 głównych mechanizmów: Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, Innovation Fund, Venture Capital oraz inwestycji prywatnych.

Portal ozeturow.pl będzie na bieżąco informował o zmianach, jakie są wdrażane w ramach już trwającej transformacji regionu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0