Agnieszka Spirydowicz nowym prezesem ZKlastra

HomeOZEKlastry energii

Agnieszka Spirydowicz nowym prezesem ZKlastra

my-portfolio

Na początku maja, w prężnie działającym od trzech lat, Zgorzeleckim Klastrze Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej nastąpiła zmiana na stanowisku p

Odpowiednie regulacje prawne będą kluczowe. Wnioski po webinarium „Odnawialne źródła energii jako czynnik rozwoju lokalnego i regionalnego”
Forum Ekonomiczne 2020 w Karpaczu: impuls do rozwoju klastrów energii
Już jutro I Międzynarodowe Forum Wodorowe

Na początku maja, w prężnie działającym od trzech lat, Zgorzeleckim Klastrze Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa, Alberta Gryszczuka zastąpiła Agnieszka Spirydowicz

Nowa prezes będzie kontynuować rozwój inwestycji zapoczątkowanych w ZKlastrze trzy lata temu. Przypomnieć należy, że w ramach Zgorzeleckiego Klastra m.in. działa obecnie największa w Polsce farma fotowoltaiczna o mocy już teraz wynosi 79 MW. Tylko w ostatnich tygodniach spółkom należącym do klastra udało się pozyskać 17,5 milionów złotych, za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na budowę kolejnych elektrowni wiatrowych na terenie gminy Bogatynia. Mają one być elementem rozwiązania hybrydowego i będą w przyszłości współpracować z magazynami energii, które zostaną podłączone do tej samej sieci średniego napięcia.

Agnieszka Spirydowicz dotychczas w bardzo dużym stopniu angażowała się we współpracę samorządów Dolnego Śląska z Komisją Europejską i partnerami zagranicznymi, szczególnie w zakresie transformacji energetycznej Turowa oraz pozyskanie na nią funduszów. Podkreślić należy, że nowo powołana prezes była też koordynatorem regionalnym krajowego planu sprawiedliwej transformacji w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

„Cieszę się, że dane mi będzie zarządzać przedsięwzięciem, które jest w awangardzie, jeśli chodzi o energię odnawialną i rozproszoną w Polsce. Będę chciała kontynuować rozwój projektów, które zostały zainicjowane przez Alberta Gryszczuka. Mam tu na myśli przede wszystkim współpracę z samorządowcami i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla Powiatu Zgorzeleckiego, na najbliższe kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Po wygaszeniu kombinatu PGE, co wydaje się nieuniknione, mam nadzieję, że Zklaster utrzyma swoją dynamikę budowy OZE. Mam świadomość, że czeka nas sporo pracy i wyzwań, ale uważam, że inwestycje, które realizuje zespół zgorzeleckiego klastra, są wyjątkowo ciekawe, innowacyjne. Jest też ogromną przyjemnością dla mnie współpraca z grupą tak wybitnych ekspertów, jakich zgromadził w Zklastrze Albert Gryszczuk”powiedziała Agnieszka Spirydowicz.Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej, oprócz największej w Polsce farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej na terenie gminy Bogatynia, może też pochwalić się innymi sukcesami. Klaster tworzą start-upy: E-Power Control, prowadzący działalność w zakresie technologii magazynowania energii i wytwarzania dużych mocy obliczeniowych, oraz Innovation AG, spółka, która stworzyła pierwszy w Polsce terenowy pojazd elektryczny Sokół 4×4 skonstruowany na zasadzie ekokonwersji. W ramach Zgorzeleckiego Hubu Innowacji spółka Innovation AG skonstruowała też kolejne, w pełni elektryczne auto zadaniowe, które napędzane jest energią z OZE i służy do zadań serwisowych na farmie fotowoltaicznej.

Dotychczasowy prezes Zklastra Albert Gryszczuk w większym zakresie poświęci się pracy nad rozwojem energii rozproszonej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem idei klastrów energii, realizując tę ideę jako prezes Krajowej Izby Klastrów Energii.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0