Apator został członkiem Krajowej Izby Klastrów Energii

HomeOZEKlastry energii

Apator został członkiem Krajowej Izby Klastrów Energii

my-portfolio

Nie będzie w Polsce energetyki rozproszonej z prawdziwego zdarzenia bez budowy wielu źródeł OZE o dużej mocy, przy udziale samorządów, chociażby w formule klastrowej. Właśnie w tym kontekście doświadczenie i technologie, jakimi dysponuje Apator, będą kluczowe” – powiedział prezes KIKE Albert Gryszczuk

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej
Wizytą delegacji z Estonii w zgorzeleckim klastrze
Gryszczuk: OZE są ekonomicznie uzasadnione, tylko w regionie Turoszowa 60 mld zł oszczędności przez 20 lat

Apator został członkiem Krajowej Izby Klastrów Energii (KIKE), podała spółka. Współpraca Izby i Grupy Apator może stać się znaczącym impulsem do zeroemisyjnego, zrównoważonego rozwoju wielu regionów Polski, zaznaczono.

Współpraca KIKE i Apatora rozpoczyna się w bardzo ważnym momencie. Jesteśmy w momencie znaczących zmian ustawodawczych, które powodują dynamiczny rozwój energetyki rozproszonej. Nie będzie w Polsce energetyki rozproszonej z prawdziwego zdarzenia bez budowy wielu źródeł OZE o dużej mocy, przy udziale samorządów, chociażby w formule klastrowej. Właśnie w tym kontekście doświadczenie i technologie, jakimi dysponuje Apator, będą kluczowe” – powiedział prezes KIKE Albert Gryszczuk, cytowany w komunikacie.

Aktywna współpraca Krajowej Izby Klastrów Energii i Grupy Apator może stać się znaczącym impulsem do zeroemisyjnego, zrównoważonego rozwoju wielu regionów naszego kraju, zaznaczono.

Jak wskazano, rozproszony rynek energii potrzebuje inwestycji i innowacji, ale także wiedzy, jak efektywnie i skutecznie włączyć zielone źródła do sieci elektroenergetycznej, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo krytycznego dla kraju systemu energetycznego. W Polsce powstają nowe inicjatywy branżowe, które gromadzą ekspertów ze świata biznesu i nauki, dostarczające cennej wiedzy poprzez ekspertyzy i nowe koncepcje dla transformującego się sektora energii i paliw. Wśród nich jest KIKE, która od dłuższego czasu wspiera transformację w energetyce, chociażby w regionie Dolnego Śląska. W zeszłym roku eksperci Izby przygotowali m.in. koncepcję zastąpienia elektrowni i kopalni Turów energią ze źródeł odnawialnych.

Rynek fotowoltaiki wciąż dynamicznie rośnie, stąd rosnąca potrzeba dobrej jakości urządzeń wspierających mikrobilansowanie klastrów energetycznych oraz pracę farm PV czy wiatrowych. Dużym wyzwaniem jest zarządzanie stabilnością sieci przy rosnącej liczbie odnawialnych źródeł. Spółki Grupy Apator zapewniają z jednej strony urządzenia i systemy do pomiaru oraz zarządzania energią w społecznościach energetycznych, z drugiej zaś wspieramy cały sektor dostarczając narzędzia techniczne do poprawy jakości energii elektrycznej oraz zapewniające integrację rozproszonych źródeł energii z wielkoskalową siecią energetyczną. W najbliższej perspektywie planujemy także rozwijać rozwiązania do obsługi nowego rynku elastyczności energetycznej (DSF, z ang. Demand Side Flexibility)” – powiedział członek zarządu Apatora odpowiedzialny za rozwój biznesu w obszarze OZE Tomasz Łątka.

Grupa Apator specjalizuje się w obszarze aparatury łączeniowej oraz pomiarowej, a także systemów IT. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0