- Kiedy zorganizowaliśmy pierwsze Czyste Tatry chcieliśmy głównie posprzątać góry. Dać dobry przykład i pokazać skalę problemu. Potem naszym głównym celem stała się edukacja i zmiana przyzwyczajeń. To ogromna satysfakcja widzieć, jak po niemal piętnastu latach nasz projekt rozwija się, podejmując nowe wyzwania i poszerzając obszar działań – powiedział założyciel, prezes honorowy i ambasador Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik.
Stowarzyszenie Czysta Polska, burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz oraz Rafał Sonik posadzili w piątek dwieście młodych buków na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem. To efekt ostatniej edycji akcji Czyste Tatry EkoMałopolska, podczas której odbył się bieg „Czysta Piątka”, a organizatorzy obiecali posadzić jedno drzewo za każdego uczestnika rywalizacji.
Trzynasta edycja Czystych Tatr EkoMałopolska odbyła się w ostatni weekend czerwca. Podczas gdy wolontariusze przemierzali tatrzańskie szlaki, znosząc z nich pozostawione przez turystów śmieci, na Górnej Równi Krupowej, tuż obok miasteczka ekologicznego odbył się po raz pierwszy wyjątkowy bieg. W „Czystej Piątce” rywalizowano na dystansie 5km, a biegacze pięciokrotnie pokonywali pętlę ze startem i metą tuż obok głównej sceny. Jednak nie medale i puchary były tu najważniejsze, ale wspólne działanie na rzecz środowiska naturalnego.
– Zdecydowaliśmy, że za każdego uczestnika biegu, we współpracy z Miastem Zakopane posadzimy jedno drzewo. Tym sposobem każdy uczestnik mógł czuć się zwycięzcą niezależnie od uzyskanego rezultatu, ponieważ samym startem wspierał nasze wspólne starania o środowisko naturalne. Co więcej Biedronka, która jest partnerem Czystych Tatr od pięciu lat, spontanicznie postanowiła podwoić liczbę, którą osiągniemy i tym samym dziś na Górnej Równi Krupowej pojawiło się 200 nowych drzew – powiedział Maciej Marculanis prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.
Drzewa, które zostały posadzone na Górnej Równi Krupowej to buki zwyczajne. Wybór nie jest przypadkowy. Buk stanowił pierwotnie ponad 70 procent lasów w dolnych reglach Tatr oraz całym ich regionie. Obecnie czynione są starania, by przywrócić równowagę tatrzańskich lasów, które przed laty tworzyły również wielowiekowe jodły, a także dominujące obecnie świerki.
– Kiedy zorganizowaliśmy pierwsze Czyste Tatry chcieliśmy głównie posprzątać góry. Dać dobry przykład i pokazać skalę problemu. Potem naszym głównym celem stała się edukacja i zmiana przyzwyczajeń. To ogromna satysfakcja widzieć, jak po niemal piętnastu latach nasz projekt rozwija się, podejmując nowe wyzwania i poszerzając obszar działań – powiedział założyciel, prezes honorowy i ambasador Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik.
Sadzenie odbyło się w piątek 15 listopada. Przed południem drzewka przywiózł na Górną Rówień Krupową „eFasiąg” – wolnobieżny pojazd elektryczny. Ten w pełni ekologiczny pojazd przywiózł również uczestniczące w wydarzeniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zakopanem, a za kierownicą zasiadł zwycięzca Dakaru Rafał Sonik. Pierwszą łopatę pod nowe nasadzenia wbił burmistrz Łukasz Filipowicz. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu i wsparciu, stowarzyszenie nie tylko mogło spełnić swoją obietnicę, ale również zasadzić drzewa w tak symbolicznym dla Czystych Tatr miejscu.
– Rówień Krupowa stała się przez lata „domem” dla Czystych Tatr w Zakopanem. Cieszę się, że „Czysta Piątka” wzbudziła takie zainteresowanie biegaczy i dzięki nim dzisiaj posadziliśmy dwieście sadzonek buka zwyczajnego, który stworzy piękny żywopłot, jednak bez obaw – nie ograniczy widoczności na wspaniałą panoramę Tatr. Posadzone drzewa będą pełniły funkcję izolacyjną i estetyczną, a na ich tle planujemy w kolejnych latach założyć łąkę kwietną, która razem z drzewami przyczyni się do poprawy jakości powietrza i zwiększenia bioróżnorodności – powiedział burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz.
Czyste Tatry ekoMałopolska to projekt edukacyjny organizowana w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku. W dotychczasowych 13. edycjach wzięło udział ponad 43 500 wolontariuszy, którzy znieśli z gór niemal osiem ton śmieci. Sadzenie buków na Górnej Równi Krupowej to zupełnie nowa inicjatywa Stowarzyszenia Czysta Polska, które chce w najbliższych latach zmieniać i rozwijać projekt, by jeszcze lepiej służył środowisku naturalnemu i edukacji ekologicznej.
źródło: Stowarzyszenie Czysta Polska
zdjęcia: Michał Fornalski