Energetyka to nasz „wielki zbiorowy obowiązek”

HomeOZEEksperci

Energetyka to nasz „wielki zbiorowy obowiązek”

my-portfolio

W godzinach szczytu warto zrezygnować z korzystania z urządzeń pobierających dużo energii, takich jak piekarniki, płyty indukcyjne, pralki czy grzejniki elektryczne – Albert Gryszczuk, Zklaster Dystrybucja

W Zgorzelcu rośnie prawdziwy lider polskiej elektromobilności
Spotkanie w ramach Europejskiego Tygodnia Wodoru w Bogatyni
Cykl szkoleń Krajowej Izby Klastrów Energii

ZKlaster Dystrybucja przyłącza się do apelu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. o oszczędzanie energii, w związku z występującymi zimą godzinami szczytu między 15:00 i 18:00

– Energetyka to nasz „wielki zbiorowy obowiązek”, parafrazując Norwida, mówi Albert Gryszczuk z ZKlaster Dystrybucja, polskiej, działającą na obszarze powiatu zgorzeleckiego spółki dystrybucyjnej, posiadającej własną sieć i koncesję na dystrybucję energii elektrycznej. 6 grudnia, na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych, opublikowane zostały informacje na temat tzw. godzin szczytu. Ich określenie ma kluczowe znaczenie, ponieważ właśnie w tych godzinach każdy z nas może najbardziej wspomóc bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii elektrycznej. ZKlaster Dystrybucja przyłącza się do apelu o oszczędzanie energii w godzinach szczytu – między 15:00 i 18:00 i zachęca, aby w tym czasie zrezygnować z korzystania z energochłonnych urządzeń. – dodaje.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne wyznaczają godziny szczytu jako godziny z najwyższym przewidywanym zużyciem energii elektrycznej wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne. Innymi słowy – są to godziny, w których elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych. W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy dostępne dla operatora systemu przesyłowego (OSP), niezbędne dla zbilansowania krajowego systemu i zapewnienia jego bezpiecznej pracy.

Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i, o ile to możliwe, przesuwanie zużycia energii na inne godziny. Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem – wyjaśnia Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska. – Aktywna postawa odbiorców to kluczowy element zadbania o bezpieczeństwo energetyczne, nie tylko w czasie kryzysu – podkreśla wiceminister.

W godzinach szczytu warto zrezygnować z korzystania z urządzeń pobierających dużo energii, takich jak piekarniki, płyty indukcyjne, pralki czy grzejniki elektryczne – dodaje Albert Gryszczuk

W sytuacji bardzo napiętego bilansu pracują wszystkie dostępne moce wytwórcze, w tym także te najmniej efektywne, generujące najwięcej CO2 i produkujące najdroższą energię. Mechanizmy rynkowe powodują, że to właśnie te najmniej efektywne i najdroższe elektrownie będą wyznaczały cenę rozliczeniową energii elektrycznej w danej godzinie. – Dlatego też ograniczenie zużycia jest najlepszym sposobem na obniżenie kosztów energii elektrycznej, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę sytuacji w systemie, na czym korzystamy wszyscy – mówi Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. – System elektroenergetyczny pracuje stabilnie, a godziny szczytu nie oznaczają konieczności ograniczania dostaw energii. Mają one za zadanie zwiększyć świadomość społeczną i promować solidarne zachowania wszystkich odbiorców – podsumowuje.

Jak działają „paski”?

Wyznaczane godziny szczytu są prezentowane na stronie internetowej operatora systemu przesyłowego w formie tabeli w zakładce Godziny szczytu oraz na stronie głównej www.pse.pl w postaci „pasków”, na których godziny szczytu oznaczono na żółto. Jeżeli w ten sposób zaznaczona jest np. godz. 16, wskazane jest ograniczenie zużycia w godzinach 16-17. Jeden z pasków pokazuje godziny szczytu w bieżącym dniu, drugi – na kolejną dobę. Informacje są aktualizowane codziennie przed godz. 17.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0