- Tempo rozwoju Dolnego Śląska, które osiągnęliśmy w ostatnich latach, wymaga kontynuacji. Wynegocjowaliśmy dla regionu budżet unijny w wysokości prawie 11 miliardów złotych, który pozwoli realizować szereg inwestycji potrzebnych mieszkańcom województwa. Naszym wspólnym celem jest dalszy dynamiczny rozwój Dolnego Śląska, a realizowane inwestycje mają poprawiać jakość życia Dolnoślązaków – powiedział Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Podpisany dziś Kontrakt Programowy to umowa między samorządem województwa i rządem określający warunki przyznania naszemu regionowi funduszy unijnych na najbliższe lata. Podpisanie dokumentu otwiera drogę do negocjacji z Komisją Europejską programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.
– To ważny dzień, w który możemy ogłosić, że negocjacje strony rządowej i samorządowej się zakończyły. Kontrakt Programowy jest dokumentem, który wyznacza kierunki realizacji polityki funduszy europejskich. Chciałem Państwu pogratulować i podziękować, to duży sukces dla województwa – mówił Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.
– Tempo rozwoju Dolnego Śląska, które osiągnęliśmy w ostatnich latach, wymaga kontynuacji. Wynegocjowaliśmy dla regionu budżet unijny w wysokości prawie 11 miliardów złotych, który pozwoli realizować szereg inwestycji potrzebnych mieszkańcom województwa. Naszym wspólnym celem jest dalszy dynamiczny rozwój Dolnego Śląska, a realizowane inwestycje mają poprawiać jakość życia Dolnoślązaków – powiedział Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
– Dziękuję za konstruktywny dialog i zaangażowanie. Te pieniądze to poprawa sytuacji całego regionu, szereg ważnych inwestycji jak m.in. rewitalizacja linii kolejowych, ale także inwestycje w infrastrukturę czy służbę zdrowia, które wpływają na bezpieczeństwo i poprawę komfortu życia mieszkańców – dodał Michał Dworczyk, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Na rekordowe, blisko 11 miliardów złotych składają się ponad 1,73 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 556 mln euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dedykowanego dla rozwoju subregionu wałbrzyskiego. Dolny Śląsk zyska również dodatkowe ponad 61 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, które przeznaczone zostaną na realizację projektów z zakresu aktywizacji zawodowej, włączenia społecznego oraz edukacji. Dzięki temu alokacja Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 wynosić będzie prawie 2 mld 300 mln euro.
Priorytetem Zarządu Województwa Dolnośląskiego jest zrównoważony rozwój całego regionu i niwelowanie dysproporcji wewnątrzregionalnych, w tym wspieranie rozwoju południowej części województwa. Dzięki nowemu budżetowi unijnemu Dolny Śląsk będzie rozwijał się w kolejnych latach, dlatego tak ważne jest precyzyjne i odpowiadające potrzebom Dolnoślązaków przygotowanie projektu Programu Regionalnego Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021 – 2027.
– Dolny Śląsk to dynamicznie rozwijający się region z dużym potencjałem gospodarczym. Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 to kluczowy dokument, określający strategię wykorzystania funduszy europejskich w województwie dolnośląskim na najbliższe lata. Realizacja nowego programu regionalnego pozytywnie wpłynie na zwiększenie spójności społeczno-gospodarczej i przestrzennej między północą a południem województwa oraz zniweluje występujące dysproporcje, co pozwoli na dalszy, harmonijny rozwój regionu oraz wysoką jakość życia mieszkańców – mówi Grzegorz Macko Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Podpisany dziś, liczący prawie sto stron, dokument ustala między innymi maksymalną i minimalną kwotę dofinansowania programu służącego realizacji umowy partnerstwa w zakresie polityki spójności, opracowanego przez zarząd województwa, środkami pochodzącymi ze źródeł zagranicznych lub z budżetu państwa. Dodatkowo precyzuje także kierunki i warunki wsparcia, określa przedsięwzięcia priorytetowe, a także charakteryzuje warunki przekazywania i rozliczania środków.
– Program regionalny przygotowany przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego we współpracy z samorządami terytorialnymi jest programem odpowiadającym na potrzeby mieszkańców regionu. Dzięki środkom unijnym realizowane będą również ważne inwestycje w nowoczesną ochronę zdrowia i sukcesywną poprawę jakości opieki medycznej – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
– Cały czas prowadzimy rozmowy z samorządami i partnerami społecznymi, które dotyczą nowych funduszy unijnych dla Dolnego Śląska. Fundusze Europejskie mają nam pomóc w rozwoju wielu dziedzin m.in. w rozwoju infrastruktury transportowej – drogowej i kolejowej. Chcemy zagwarantować mieszkańcom Dolnego Śląska jak najlepsze warunki do komfortowego życia – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
– W sprawie funduszy europejskich przeprowadzono wiele konsultacji, była otwarta rozmowa i wspólne wysłuchiwanie argumentów. Dużo elementów udało się wdrożyć do programu. Jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję i cieszę się, że ona trwa, bo jeśli dyskutujemy to znaczy, że wszystkim nam bardzo zależy, aby region zyskał jak najwięcej dla dobra mieszkańców – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
COMMENTS