Im większe wydobycie, tym większe straty polskich spółek węglowych

HomeSpółdzielnie energetyczne

Im większe wydobycie, tym większe straty polskich spółek węglowych

my-portfolio

Należące do Skarbu Państwa spółki węglowe przez pierwsze trzy kwartały tego roku przyniosły aż 2,3 miliarda złotych straty netto.

Ruszył cykl bezpłatnych webinarów organizowanych przez KIKE dla samorządowców. Najbliższy termin już 15 października
KIKE partnerem PARP podczas międzynarodowych targów MIDDLE EAST ENERGY w Dubaju!
Członek KIKE, Sustainable Energy Solutions, rozpoczyna współpracę z DHL!

Należące do Skarbu Państwa spółki węglowe przez pierwsze trzy kwartały tego roku przyniosły aż 2,3 miliarda złotych straty netto. Jak informuje TVN24 Biznes „ do każdej tony sprzedanego węgla kopalnie węgla kamiennego dopłacały w tym okresie średnio 44,61 złotych – wynika z danych resortu aktywów państwowych”.

Mimo ogromnych strat tegoroczne wyniki i tak są lepsze niż po pierwszych trzech kwartałach w 2020. Wtedy to „średnia różnica między kosztem produkcji a ceną sprzedaży tony węgla była o 14,88 zł większa, a strata netto wyższa o 1 mld 61,9 mln zł” – jak podaje TVN24 Biznes. W porównaniu do zeszłego, zdominowanego przez pandemię, 2021 pokazał, że jest większe zapotrzebowanie na węgiel, stąd też jego większa produkcja.


W analogicznym okresie br. kopanie wydobyły ponad 40,8 mln ton (wzrost 1,8 proc.), w tym 31,5 mln ton węgla energetycznego (wzrost 1,7 procent i 9,4 mln węgla koksowego (wzrost 2,3 proc.).

Sprzedaż węgla wzrosła o blisko 15 proc. Łącznie wyniosła 42,7 mln ton. Za to aż o 37 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 roju wzniosła sprzedaż węgla na rynki zagraniczne. Polska zaś importowała 9,2 mln ton węgla, o 170 tys. ton więcej niż rok wcześniej.

„Tegoroczny wzrost sprzedaży węgla poskutkował wzrostem przychodów górnictwa w ciągu trzech kwartałów do ponad 13,6 mld zł, jednak koszty sprzedanego węgla przekroczyły w tym okresie 15,5 mld zł, co dało stratę na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla, w wysokości 1 mld 907,2 mln zł. Strata netto wyniosła 2 mld 285,3 mln zł i była niższa niż przed rokiem o 1 mld 61,9 mln zł” – jak podaje dalej TVN24.

Większość straty przypada na największego krajowego producenta węgla – Polską Grupę Górniczą, która oficjalnie nie ujawnia swoich wyników finansowych.

Całość artykułu tu.

Źródło: TVN24 Biznes

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0