Im większe wydobycie, tym większe straty polskich spółek węglowych

HomeSpółdzielnie energetyczne

Im większe wydobycie, tym większe straty polskich spółek węglowych

my-portfolio

Należące do Skarbu Państwa spółki węglowe przez pierwsze trzy kwartały tego roku przyniosły aż 2,3 miliarda złotych straty netto.

Krajowa Izba Klastrów Energii sygnatariuszem Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki
Czy rzeczywiście jesteśmy zdani na węgiel nawet w obecnej sytuacji geopolitycznej? – felieton Lecha Sitnika
Dolnośląscy samorządowcy z wizytą w ZKlastrze

Należące do Skarbu Państwa spółki węglowe przez pierwsze trzy kwartały tego roku przyniosły aż 2,3 miliarda złotych straty netto. Jak informuje TVN24 Biznes „ do każdej tony sprzedanego węgla kopalnie węgla kamiennego dopłacały w tym okresie średnio 44,61 złotych – wynika z danych resortu aktywów państwowych”.

Mimo ogromnych strat tegoroczne wyniki i tak są lepsze niż po pierwszych trzech kwartałach w 2020. Wtedy to „średnia różnica między kosztem produkcji a ceną sprzedaży tony węgla była o 14,88 zł większa, a strata netto wyższa o 1 mld 61,9 mln zł” – jak podaje TVN24 Biznes. W porównaniu do zeszłego, zdominowanego przez pandemię, 2021 pokazał, że jest większe zapotrzebowanie na węgiel, stąd też jego większa produkcja.


W analogicznym okresie br. kopanie wydobyły ponad 40,8 mln ton (wzrost 1,8 proc.), w tym 31,5 mln ton węgla energetycznego (wzrost 1,7 procent i 9,4 mln węgla koksowego (wzrost 2,3 proc.).

Sprzedaż węgla wzrosła o blisko 15 proc. Łącznie wyniosła 42,7 mln ton. Za to aż o 37 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 roju wzniosła sprzedaż węgla na rynki zagraniczne. Polska zaś importowała 9,2 mln ton węgla, o 170 tys. ton więcej niż rok wcześniej.

„Tegoroczny wzrost sprzedaży węgla poskutkował wzrostem przychodów górnictwa w ciągu trzech kwartałów do ponad 13,6 mld zł, jednak koszty sprzedanego węgla przekroczyły w tym okresie 15,5 mld zł, co dało stratę na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla, w wysokości 1 mld 907,2 mln zł. Strata netto wyniosła 2 mld 285,3 mln zł i była niższa niż przed rokiem o 1 mld 61,9 mln zł” – jak podaje dalej TVN24.

Większość straty przypada na największego krajowego producenta węgla – Polską Grupę Górniczą, która oficjalnie nie ujawnia swoich wyników finansowych.

Całość artykułu tu.

Źródło: TVN24 Biznes

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0