Już jutro I Międzynarodowe Forum Wodorowe

HomeOZEKlastry energii

Już jutro I Międzynarodowe Forum Wodorowe

my-portfolio

Już jutro, 7 grudnia 2021 roku w Zgorzelcu odbędzie się I Międzynarodowe Forum Wodorowe. Wydarzenie to zostało zainicjowane przez przedstawicieli Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, a głównym organizatorem będzie ZKlaster Dystrubucja.

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej
Siemoniak i Spirydowicz o bezpieczeństwie energetycznym – V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR za nami
Edukacja energetyczna od najmłodszych lat – warsztaty dla uczniów klas 5-7 w Zgorzelcu

Już jutro, 7 grudnia 2021 roku w Zgorzelcu odbędzie się I Międzynarodowe Forum Wodorowe. Wydarzenie to zostało zainicjowane przez przedstawicieli Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, a głównym organizatorem będzie ZKlaster Dystrubucja.

Podczas I Międzynarodowego Forum Wodorowego w Zgorzelcu omawiane będą aktualnie, kluczowe zagadnienia dla strategii transformacji energetycznej w kierunku gospodarki wodorowej. Wśród partnerów wydarzenia znajdują się Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej, Krajowa Izba Klastrów Energii, Instytut Fraunhofera, Hynfra oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Należy podkreślić, że Polska, a szczególnie region Dolnego Śląska, przejawia szereg inicjatyw w kierunku transformacji energetycznej. Jako przykład można podać porozumienie Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, która formułuje śmiałe plany związane z nowym uniwersalnym nośnikiem energii jakim jest wodór. Ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji wodorowej autostrady energetycznej, która dzięki lokalizacji naszego regionu, będzie miała duże znaczenie dla Europy Środkowej. Wodór jako pierwiastek życia nada nowy wymiar działaniom transformacyjnym. Dlatego już we wtorek, w Zgorzelcu, odbędzie się I Międzynarodowe Forum Wodorowe we współpracy z siecią Fraunhofera z Gorlitz, w zakresie koncepcji rozwoju gospodarki wodorowej.

Albert Gryszczuk – ZKlaster Dystrybucja, organizator Forum

W regionie Turowa, dzięki działaniu klastra zgorzeleckiego, powstało już ok 100 MW OZE, o wartości inwestycji ok. 70 mln Euro. Część tej generacji jest oddawana do systemu wewnątrz kompleksu Turów. Stworzone zostało kreatywne środowisko, które wychodzi naprzeciw najważniejszym wyzwaniom naszych czasów.

Agnieszka Spirydowicz – Zgorzelecki klaster energii

W ciągu najbliższych kilku dekad wodór, a w szczególności jego zielona odmiana, może stać się podstawą funkcjonowania przemysłu w Polsce i UE. Dlatego Bank Gospodarstwa Krajowego, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju, angażuje się w projekty z obszaru wodoru. Idziemy nawet dalej. Patrzymy na wodór przez pryzmat trzech kluczowych zasobów: wody, wodoru i nowoczesnych nanotechnologii węglowych. Nazwaliśmy to Ideą 3W. W ramach 3W tworzymy jak najlepsze warunki do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy światem nauki, biznesu i administracji. To nasz kapitał, który posłuży do zbudowania nowoczesnej, innowacyjnej oraz przyjaznej przyszłości – zarówno tej bliższej, jak i bardziej odległej – Ewa Nowak-Iskra Dyrektor Regionu Dolnośląskiego, Bank Gospodarstwa Krajowego.

Oprócz Alberta Gryszczuka reprezentującego ZKlaster Dystrybucja oraz Krajową Izbę Klastrów Energii, Agnieszki Spirydowicz, prezes zgorzeleckiego klastra oraz Ewy Nowak-Iskry z Banku Gospodarstwa Krajowego wśród prelegentów obecni będą też Rafał Gronicz, Burmistrz Miasta Zgorzelec, Dr Nils Geißler, Naczelnik Wydziału Energii i Ochrony Klimatu w Ministerstwie Energii, Ochrony Klimatu, Środowiska i Rolnictwa Saksonii, prof. Jerzy Kaleta, Prof. Dr.-Ing. Thomas von Unwerth, Instytut Technologii w Chemnitz, Karel Tichy, Uniwersytet Karlova w Pradze, Maciej Satora, Instytut Fraunhofera, Alex Neumann, Instytut Fraunhofera, Wyższa Szkoła Bankowa, prof. Lech Sitnik z Politechniki Wrocławskiej oraz prof. Andrzej Bujak z Wyższej Szkoły Bankowa.

Transmisja będzie transmitowana online, więcej szczegółów pod tym linkiem.

Patronem medialnym I Międzynarodowego Forum Wodorowego będą klastry.org.pl.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0