Klaster Energii Zagłębia Miedziowego podpisuje list intencyjny z Tauron Dystrybucja

HomeOZEKlastry energii

Klaster Energii Zagłębia Miedziowego podpisuje list intencyjny z Tauron Dystrybucja

my-portfolio

– Przede wszystkim, list intencyjny Klastra Energii Zagłębia Miedziowego z Tauron Dystrybucja pozwoli uruchomić działania w kierunku powstania inwestycji odnawialnych źródeł energii, a w szczególności przyłączenia ich do sieci Tauron Dystrybucja, ponieważ jest to kluczowy element dla jakichkolwiek działań inwestycyjnych. - mówi Tomasz Drzał, przedstawiciel Fundacji Rozwoju Regionalnego, która jest koordynatorem Klastra Energii Zagłębia Miedziowego.

ZKlaster Dystrybucja opracował autorską metodę kompensacji mocy biernej
1000 GWh z klastrów energii w 10 lat – prognoza Krajowej Izby Klastrów Energii.
Projekt nowelizacji ustawy o OZE jednym z punktów obrad Rady Ministrów

Podczas ostatniego Zgromadzenia Członków Klastra Energii Zagłębia Miedziowego podjęto uchwałę o podpisaniu listu intencyjnego o współpracy z Tauron Dystrybucja S.A. w kierunku wzajemnego wsparcia i podejmowania działań na rzecz wspólnego rozwoju energetyki na poziomie lokalnym.

Powiat Polkowicki, Gmina Polkowice, Gmina Przemków, Gmina Radwanice, Gmina Gaworzyce, Gmina Grębocice, Gmina Chocianów, Fundacja Rozwoju Regionalnego, Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej, Polkowicka Dolina Recyklingu, JGE Energia 1 oraz samorządowa Uczelnia Jana Wyżykowskiego – to podmioty, które tworzą Klaster Energii Zagłębia Miedziowego. Jego zadaniem jest wytwarzanie oraz dostarczanie zielonej energii elektrycznej do urzędów, firm oraz odbiorców indywidualnych działających na terenie Zagłębia Miedziowego. Dodatkowo podpisanie listu intencyjnego z Tauron Dystrybucja będzie dobrym wstępem do współpracy w zakresie rozwiązań energetycznych w obszarze funkcjonowania Klastra Energii Zagłębia Miedziowego.

– Przede wszystkim bardzo się cieszę, że po raz kolejny spotykamy się w ramach Klastra Energii Zagłębia Miedziowego. To podmiot, który ma finalnie przyczynić się do tego, żeby zmniejszyć koszty związane z energią eklektyczną dla podmiotów, które funkcjonują na terenie klastra. Jednym z takich kroków, który nas do tego przybliża, jest właśnie podpisanie umowy z Tauron Dystrybucja – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Rozmawialiśmy również o tym, jakie wsparcie w ramach środków unijnych będzie można pozyskać dla klastrów energii. Nasz Klaster Zagłębia Miedziowego to ten podmiot, który stawia sobie bardzo ambitny cel, aby tę efektywność energetyczną osiągnąć jak najszybciej. Tak, aby każdy mieszkaniec mógł poczuć też w swoim portfelu to, że wydajemy z budżetu gminy mniejsze środki na energię elektryczną – podkreśla burmistrz, jako lider i inicjator procesu tworzenia klastra.

W celu realizacji listu intencyjnego strony podejmą działania niezbędne do stworzenia ram prawnych i odpowiednich rozwiązań organizacyjnych funkcjonowania Klastra Energii Zagłębia Miedziowego w ramach sieci Tauron Dystrybucja, zgodnie z zapisami ustawy o odnawialnych źródłach energii i prawa energetycznego.

– Przede wszystkim, list intencyjny Klastra Energii Zagłębia Miedziowego z Tauron Dystrybucja pozwoli uruchomić działania w kierunku powstania inwestycji odnawialnych źródeł energii, a w szczególności przyłączenia ich do sieci Tauron Dystrybucja, ponieważ jest to kluczowy element dla jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Tereny na obszarze klastra na pewno są w takich gminach jak Radwanice, Gaworzyce, jest tutaj potencjał do odnawialnych źródeł energii. Natomiast kluczem zawsze jest możliwość przyłączenia tych źródeł do systemu i mamy nadzieję, że ten list pozwoli właśnie usprawnić działania na linii klaster i Tauron Dystrybucja – mówi Tomasz Drzał, przedstawiciel Fundacji Rozwoju Regionalnego, która jest koordynatorem Klastra Energii Zagłębia Miedziowego.

Poprzez zintegrowane działania podmiotów klastra energetycznego możliwym jest ograniczenie kosztów energii elektrycznej, zwiększenie przepustowości infrastruktury czy też ograniczenie strat sieciowych.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0