Konkurs „Huawei Startup Challenge II” rozstrzygnięty

HomeOZEEksperci

Konkurs „Huawei Startup Challenge II” rozstrzygnięty

my-portfolio

Firmy DAC, Plan Be Eco oraz Hydrum wygrały konkurs „Huawei Startup Challenge II” na najbardziej innowacyjne pomysły i rozwiązania technologiczne pomagające zwalczać skutki wpływu człowieka na środowisko naturalne. Dodatkowa nagroda w wysokości 10 tys. zł, którą ufundowała Krajowa Izba Klastrów Energii, trafiła do SunRoof Technology, oferującej zintegrowane fotowoltaiczne dachy 2w1 oraz marketplace energetyczny.

Przełomowa technologia ZKlaster Dystrybucja, kompensacji mocy biernej, pozwoli znacząco obniżyć koszty dystrybucji energii.
W Zgorzelcu odbędzie się I Międzynarodowe Forum Wodorowe
Jaka jest najlepsza data wygaszenia Turowa? – wywiad z Albertem Gryszczukiem

Firmy DAC, Plan Be Eco oraz Hydrum wygrały konkurs „Huawei Startup Challenge II” na najbardziej innowacyjne pomysły i rozwiązania technologiczne pomagające zwalczać skutki wpływu człowieka na środowisko naturalne. Dodatkowa nagroda w wysokości 10 tys. zł, którą ufundowała Krajowa Izba Klastrów Energii, trafiła do SunRoof Technology, oferującej zintegrowane fotowoltaiczne dachy 2w1 oraz marketplace energetyczny.

Finałowa gala konkursu „Huawei Startup Challenge II” 9 czerwca była zwieńczeniem wieloetapowego procesu wyboru najbardziej innowacyjnych polskich startupów, które działają na rzecz zrównoważonego rozwoju. Spośród 10 finalistów, wybranych z niemal 230 zgłoszeń, na podium stanęły DAC (DynamicAirCooling), Plan Be Eco oraz Hydrum, otrzymując kolejno 100, 60 i 40 tysięcy złotych nagrody na rozwój własnych projektów.

Założeniem organizowanego przez Huawei Polska i Startup Academy konkursu „Huawei Startup Challenge II” było wyselekcjonowanie przedsiębiorczyń i przedsiębiorców, których najbardziej innowacyjne pomysły i rozwiązania pomagają zwalczać skutki wpływu człowieka na środowisko naturalne. Podczas kilkumiesięcznego programu startupy usprawniały strategie zrównoważonego rozwoju i konfrontowały własne nowatorskie pomysły z mentorami, starając się tym samym przekonać jury do swoich rozwiązań.

– Wszystkie rozwiązania naszych finalistów na rzecz poprawy klimatu i ochrony planety prezentowały bardzo wysoki poziom innowacyjności – podkreślił Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

W finale znalazły się startupy, które w najbardziej nowatorski sposób wykorzystywały nowoczesne technologie na rzecz ochrony planety i przeciwdziałania zmianom klimatu. Pierwsze miejsce i nagrodę główną 100 tys. zł otrzymał startup DAC (DynamicAirCooling) z najbardziej ekologiczną i najskuteczniejszą na świecie technologią chłodzenia, stanowiącą zamiennik urządzeń na bazie freonu – głównej przyczyny globalnego ocieplenia. Drugie miejsce i 60 tys. zł zdobył startup Plan Be Eco za kompleksowe narzędzie wspierające proces osiągnięcia neutralności klimatycznej firm oraz raportowania śladu węglowego. Na trzecim miejscu uplasowało się Hydrum z autorskim reaktorem chemicznym, który jest w stanie pracować bez kosztochłonnego uzdatniania wody jako surowca. System HydroHub ma utylizować słone wody kopalniane, z udziałem napędowej energii odnawialnej OZE, umożliwiając produkcję zrównoważonego, taniego wodoru jako siły napędowej okrągłych łańcuchów przemysłowych.

Dodatkowa nagroda w wysokości 10 tys. zł, którą ufundowała Krajowa Izba Klastrów Energii, trafiła do SunRoof Technology, oferującej zintegrowane fotowoltaiczne dachy 2w1 oraz marketplace energetyczny.

– Huawei Startup Challenge to nie tylko szansa na prezentację nieszablonowych rozwiązań dla firm będących na początku biznesowej drogi. Wartość projektu to również starannie wyselekcjonowane wsparcie mentorskie dla polskich startupów. Najbardziej przełomowe koncepcje zostały wybrane przez wybitnych przedstawicieli świata nauki, biznesu i administracji publicznej. Współczesna polska gospodarka i jej wyzwania energetyczno-klimatyczne opierają się już nie tylko na wiedzy i doświadczeniu ekspertów, ale też na innowacjach i technologii. Stąd m.in. tak duży nacisk na rozwój startupów. Nie jest bowiem tajemnicą, że innowacje i największe pomysły powstają znacznie częściej w małym organizmie niż w dużej korporacji – mówi Michał Misztal, prezes zarządu Startup Academy.

Do konkursu zgłosiło się 226 startupów. Największą grupę stanowiły firmy z Mazowsza oraz Warmii i Mazur. Wśród zgłoszeń dominowały projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, wsparciem dla gospodarki obiegu zamkniętego oraz technologiami pomagającymi ograniczyć marnowanie żywności.

– Startupy stały się znaczącym filarem innowacji. Największy odsetek, bo aż 22 proc. tego typu przedsiębiorstw, wytwarza produkty bazujące na sztucznej inteligencji, a biorąc pod uwagę stopień informatyzacji na świecie, ich liczba będzie już tylko rosła. Choć okres pandemii nie był łaskawy dla gospodarki, to właśnie w latach 2019–2020 – według raportu Fundacji Startup Poland – powstała jedna trzecia wszystkich rodzimych startupów. A Huawei Startup Challenge ukazał nam ich potencjał w szerokim spektrum – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska. – Zarówno pierwsza, jak i druga edycja konkursu udowodniły, że za sprawą wdrożenia przemyślanej strategii oraz współpracy z większymi podmiotami debiutujące firmy mogą wygenerować dla świata wiele rewolucyjnych korzyści. Założyciele startupów zgłoszonych do Huawei Startup Challenge to prawdziwi innowatorzy, którzy przekuwają wieloletnie badania w realne wynalazki, mogące nie tylko generować zysk, ale i pozytywny wpływ na nasza planetę.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0