Konkurs „Samorząd przyjazny energii” rozstrzygnięty

HomeOZESamorządy

Konkurs „Samorząd przyjazny energii” rozstrzygnięty

my-portfolio

Siedemnastego listopada br. poznaliśmy laureatów siódmej edycji konkursu „Samorząd przyjazny energii”. W tym roku najwyższe uznanie jury zdobyły: Miasto Luboń, Gmina Przywidz, Miasto Radzyń Podlaski, Gmina Radziechowy-Wieprz oraz Gmina Siekierczyn. Przyznano także jedno wyróżnienie – dla Miasta Gdyni.

Zklaster dołączył do Świata 3W (Woda, Wodór, Węgiel)
W końcu nowe regulacje dla klastrów energii
Przepisy dla klastrów energii coraz bliżej

Siedemnastego listopada br. poznaliśmy laureatów siódmej edycji konkursu „Samorząd przyjazny energii”. W tym roku najwyższe uznanie jury zdobyły: Miasto Luboń, Gmina Przywidz, Miasto Radzyń Podlaski, Gmina Radziechowy-Wieprz oraz Gmina Siekierczyn. Przyznano także jedno wyróżnienie – dla Miasta Gdyni. – Od kilku lat widzimy że samorządy coraz mocniej angażują się w gospodarkę energetyczną na swoim terenie. Zarówno w infrastrukturę, jak i źródła energii, ze szczególnym uwzględnieniem OZE. Powstaje coraz więcej inwestycji służących gminom we współpracy z sektorem prywatnym – komentuje Albert Gryszczuk prezes Krajowej Izby Klastrów Energii

Głównymi kryteriami, którymi kierowało się jury były niezawodne i bezpieczne dostawy energii, przeciwdziałanie smogowi i rozwój elektromobilności. Zwycięzcy otrzymali tytuł „Samorząd przyjazny energii”, pamiątkowe statuetki oraz granty w wysokości 15 tys. zł na dalsze inwestycje. Tegorocznymi laureatami zostali:

  • Miasto Luboń – obszar działania Enea Operator,
  • Gmina Przywidz – obszar działania Energa-Operator,
  • Miasto Radzyń Podlaski – obszar działania PGE Dystrybucja,
  • Gmina Radziechowy-Wieprz – obszar działania Tauron Dystrybucja,
  • Gmina Siekierczyn – obszar działania Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Dodatkowe wyróżnienie oraz grant inwestycyjny o wartości 10 tys. zł za całokształt miejskich działań na rzecz odpowiedzialnego rozwoju energetycznego otrzymało Miasto Gdynia z obszaru działania Energa-Operator.

– Nagrodziliśmy jednostki samorządu terytorialnego za inicjatywy i starania wspierające niezawodność i bezpieczeństwo dostaw energii, przeciwdziałanie powstawaniu smogu czy rozwój elektromobilności mówi Robert Zasina, prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Od kilku lat widzimy że samorządy coraz mocniej angażują się w gospodarkę energetyczną na swoim terenie. Zarówno w infrastrukturę, jak i źródła energii, ze szczególnym uwzględnieniem OZE. Powstaje coraz więcej inwestycji służących gminom we współpracy z sektorem prywatnym – komentuje Albert Gryszczuk prezes Krajowej Izby Klastrów Energii

Wysokie uznanie jurorów zdobyły działania Miasta Luboń związane z realizacją programu „Czyste Powietrze” w ramach projektu „Luboń Anty Smog”, w szczególności wymiana nieekologicznych pieców na paliwo stałe na urządzenia przyjazne środowisku. Jury doceniło także wkład w rozwój infrastruktury elektroenergetycznej gminy.

Wdrażanie rozwiązań wspierających rozwój wytwarzania energii odnawialnej na potrzeby lokalnej społeczności, wysoka świadomość ekologiczna i energetyczna mieszkańców, udział w unijnym projekcie SERENE, dotyczącym energii i OZE oraz współpraca z Energą-Operator przy jego realizacji zapewniły Gminie Przywidz miejsce w gronie laureatów konkursu „Samorząd przyjazny energii”. Doceniona została również aktywność na polu elektromobilności i tworzenie miejsc pod punkty ładownia samochodów elektrycznych.

Miasto Radzyń Podlaski otrzymało nagrodę za sprawną modernizację systemu oświetlenia ulicznego na terenie miasta, poprzez wymianę słupów i opraw oświetlenia ulicznego na nowe w technologii LED, przez co zmniejszyło się zużycie energii elektrycznej oraz koszty związane z utrzymaniem oświetlenia. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 3 mln zł. Władze miasta realizowały również projekty wpływające na poprawę niskoemisyjności poprzez ograniczanie CO2.

Gmina Radziechowy-Wieprz została doceniona za termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, wymianę starych kotłów węglowych na pompy ciepła oraz kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego. W ramach programu „Słoneczna Żywiecczyzna” na terenie gminy powstało 271 instalacji fotowoltaicznych. Ponadto gmina wyznaczyła tereny dla infrastruktury energetycznej, co pozwoliło na szybką i sprawną realizację przyłączenia odbiorców przemysłowych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Radziechowy-Wieprz – informuje Polskie Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Jednym z elementów, który przyczynił się do przyznania nagrody Gminie Siekierczyn, była aktywna postawa i zaangażowanie władz gminy w czasie przerwy w dostawach energii elektrycznej w miejscowości Rudzica.

W czasie awarii samorząd aktywnie współpracował z PSE i zasilał awaryjnie okoliczne domostwa oraz stację oczyszczania ścieków za pomocą generatorów gminnych. Dzięki postawie władz gminy udało się sprawnie usunąć awarię, zapewniając mieszkańcom dostęp do energii elektrycznejuzasadniają decyzję jurorzy konkursu.

Miasto Gdynia, za tworzenie przyjaznych warunków do rozwoju elektromobilności na terenie gminy i dobrą współpracę z Energą-Operator w zakresie realizacji budowy ogólnodostępnych stacji ładowania otrzymało wyróżnienie oraz grant inwestycyjny o wartości 10 tysięcy złotych. Może on zostać wykorzystany na realizację projektu poprawiającego bezpieczeństwo dostaw energii oraz komfort życia i pracy mieszkańców. Doceniona została również wszechstronność wdrażanych projektów, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców gminy.

To kolejny dowód na to, że nasze miejskie działania związane z rozwojem energetyki to właściwy kierunek. Dziś świadomość na temat tego, jak dbać o środowisko korzystając z nowych technologii staje się coraz powszechniejsza, ale warto pamiętać, że jako miasto już dawno obraliśmy zeroemisyjność i dbałość o środowisko za jedne z priorytetów. Chcemy dawać dobry przykład nie tylko mieszkańcom, ale i innym samorządommówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Konkurs był skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, które zrealizowały projekty związane m.in. z bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej, ochroną środowiska i rozwojem sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem przez Ministra Aktywów Państwowych, Ministra Klimatu i Środowiska oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

W tej edycji nagrodziliśmy kolejne samorządy, które poprzez aktywność w obszarze inwestycji energetycznych wspierają niezawodność i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, przeciwdziałają powstawaniu smogu, czy też przyczyniają się do rozwoju elektromobilnościdodaje Wojciech Tabiś, dyrektor Biura Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Konkurs „Samorząd przyjazny energii” jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Sponsorami nagród i współorganizatorami konkursu są operatorzy sieci elektroenergetycznych: PGE Dystrybucja, Enea Operator, Energa-Operator, Tauron Dystrybucja oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0