Krajowa Izba Klastrów Energii wspiera transformację górnictwa węgla kamiennego w kierunku magazynów energii

HomeOZEEksperci

Krajowa Izba Klastrów Energii wspiera transformację górnictwa węgla kamiennego w kierunku magazynów energii

my-portfolio

Elementem gali jest panel dyskusyjny. W tym roku był on poświęcony transformacji górnictwa węgla kamiennego w kierunku magazynów energii.

Zgorzelecki Zklaster reprezentował Polskę na konferencji w Macedonii Północnej
Energetyka to nasz „wielki zbiorowy obowiązek”
Samowystarczalność energetyczna powiatu zgorzeleckiego?

Tradycyjnym elementem Szkoły Eksploatacji Podziemnej jest gala odbywająca się w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego. To właśnie w czasie tego wydarzenia odbywają się debaty dotyczące wyzwań, z którymi mierzy się górnictwo podziemne, przedstawiane są raporty branżowe oraz ogłaszane są wyniki konkursów. Gali oczywiście nie mogło zabraknąć w programie jubileuszowej XXX SEP.

Gości przybyłych we wtorkowe popołudnie, 28 września, do teatru przywitał szef Komitetu Organizacyjnego SEP dr inż. Jerzy Kicki, który przedstawił także referat pt. „Górnictwo będzie zawsze… ale inaczej”. Skupił się w nim na światowych prognozach dotyczących wydobycia węgla kamiennego, znaczeniu wydobycia metali oraz górnictwie podwodnym i kosmicznym.

Elementem gali jest panel dyskusyjny. W tym roku był on poświęcony transformacji górnictwa węgla kamiennego w kierunku magazynów energii. Dyskusje dotyczącą m.in. wykorzystania szybów likwidowanych kopalń w celu wytwarzania i magazynowania energii poprowadził prof. Krzysztof Galos z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. Udział w niej wzięli: prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Janusz Gałkowski, prezes Krajowej Izby Klastrów Energii Albert Gryszczuk, dyrektor ITG Komag dr hab. Dariusz Prostański, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa prof. Stanisław Prusek oraz prezes LW Bogdanka Artur Wasil.

W ramach Szkoły jubileusz 60-lecia świętował KGHM Polska Miedź. Z tej okazji wiceprezes miedziowego koncernu ds. produkcji Dariusz Świderski przedstawił kierunki, w których zamierza podążać dolnośląska spółka. Przypomniał, że KGHM jest drugim, co do wielkości konsumentem energii w Polsce i stąd bierze się jego zainteresowanie małymi reaktorami modułowymi (SMR).

W części poświęconej raportom zaprezentowane zostały dane dotyczące bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Sytuacje w tym względzie przedstawiła Alicja Stefaniak z Wyższego Urzędu Górniczego. Natomiast Bogusław Ochab , prezes ZGH Bolesław przedstawił sytuację górnictwa rud cynku i ołowiu, które w Polsce przechodzi do historii.

Na zakończenie gali przedstawiono wyniki w konkursie Bezpieczna Kopalnia. Nagrody dyrektorom zakładów wręczyli prezes WUG Adam Mirek i wiceprezes Urzędu Piotr Wojtacha. Najlepsza okazała się tu należąca do Polskiej Grupy Górniczej kopalnia Sośnica. Galę zwieńczyły podziękowania dla partnerów, którzy wsparli organizację jubileuszowej Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

źródło: portal nettg.pl, zdjęcia: Facebook: Szkoła Eksploatacji Podziemnej

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0