Mercedes-Benz zbuduje fabrykę samochodów elektrycznych w Jaworze

HomeOZESamorządy

Mercedes-Benz zbuduje fabrykę samochodów elektrycznych w Jaworze

my-portfolio

To ogromy sukces Jawora. Zawsze wierzyłem w potencjał miasta i dlatego już w 2014 roku pokazałem światu Jawor jako atrakcyjne miejsce dla inwestorów. - powiedział Emilian Bera, Burmistrz Jawora.

Agnieszka Spirydowicz wśród najwybitniejszych kobiet polskiej energetyki
Wybitni eksperci w Radzie Programowej Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE
Czy rzeczywiście jesteśmy zdani na węgiel nawet w obecnej sytuacji geopolitycznej? – felieton Lecha Sitnika

Równo 2 tygodnie temu pisaliśmy na naszych łamach „Jaworze powstaje jedna z największych w regionie farm fotowoltaicznych. Elektrownia o mocy 12 MW usytuowana będzie na nieużytkach o powierzchni 18 ha. Inwestor ZKlaster rusza z inwestycją o łącznej wartości blisko 50 milionów złotych”. Nie sposób tej wiadomości nie powiązać z wczorajszym ogłoszeniem przez burmistrza Emiliana Berę, informacji o tym, że w Jaworze powstanie fabryka samochodów elektrycznych Mercedes-Benz.

We wspomnianym we wstępie artykule cytowaliśmy Alberta Gryszczuka, prezesa Krajowej Izby Klastrów Energii, wykonawcy inwestycji w Jaworze, który mówił wtedy:

To ogromna inwestycja, której efekty Jawor będzie mógł szybko odczuć. Śmiało możemy więc dziś powiedzieć, że Jawor staje się najlepszym miastem pod słońcem.

I te słowa natychmiast znalazły przełożenie na rzeczywistość, gdyż jak się okazało, Mercedes za kwotę 1,3 mld euro (ponad 6,1 mld zł) zbuduje w Jaworze nową fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych. Jednocześnie będzie to pierwsza w historii Polski fabryka aut Mercedesa.

Miasto Jawor będzie też jedynym zakładem produkującym wyłącznie elektryczne wersje tych pojazdów.

Mapa z fabrykami aut dostawczych marki Mercedes-Benz

To ogromy sukces Jawora. Zawsze wierzyłem w potencjał miasta i dlatego już w 2014 roku pokazałem światu Jawor jako atrakcyjne miejsce dla inwestorów. – powiedział Emilian Bera, Burmistrz Jawora.

Pierwsze prace ruszą wiosną przyszłego roku. Fabryka planuje zatrudnić ponad dwa i pół tysiąca osób.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0