Ministerstwo kończy opracowywać nowy projekt nowelizacji ustawy o OZE, który będzie uwzględniać uwagi zgłoszone w konsultacjach. "Jesteśmy na ukończeniu przygotowania nowej wersji projektu, który by uwzględnił te wszystkie uwag, a ich było ponad tysiąc" - powiedział dyrektor w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Marcin Ścigan
Wkrótce resort klimatu i środowiska ma przedstawić nowy projekt ustawy o OZE dot. m.in. klastrów energii, który będzie uwzględniać uwagi zgłoszone w konsultacjach – poinformował dyrektor w MKiŚ Marcin Ścigan. Dodał, że za „kilka tygodni” powinien trafić do komisji wspólną rządu i samorządu.
Marcin Ścigan, dyrektor departamentu odnawialnych źródeł energii w resorcie klimatu i środowiska uczestniczył w poniedziałek w posiedzeniu senackiej komisji gospodarki, która dyskutowała na temat klastrów energii oraz magazynów energii jako szansy w budowie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego.
Pod koniec lutego resort skierował do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), który dotyczy m.in. klastrów energii.
Dyrektor w MKiŚ poinformował, że ministerstwo kończy opracowywać nowy projekt nowelizacji ustawy o OZE, który będzie uwzględniać uwagi zgłoszone w konsultacjach. „Jesteśmy na ukończeniu przygotowania nowej wersji projektu, który by uwzględnił te wszystkie uwag, a ich było ponad tysiąc” – powiedział.
Ścigan dodał, że w najbliższych tygodniach projekt miałby zostać skierowany do komisji wspólnej rządu i samorządu, komitetu ds. cyfryzacji, ds. europejskich, a następnie do Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Przedstawiciel MKiŚ ujawnił, że jedną ze zgłoszonych uwag, którą zaakceptowało ministerstwo, to zapis, by spółki zależne od samorządów mogły być członkami klastrów energii. Projektowane przepisy wprowadzają bowiem wymóg, aby w klastrze stroną porozumienia była jednostka samorządu terytorialnego. „Kierunkowo dopuszczamy możliwość, że również spółki zależne od samorządów będą mogły być członkami klastra” – powiedział.
Dyrektor podkreślił, że nowe przepisy mają służyć temu, aby źródła energii były zlokalizowane jak najbliżej odbiorcy. Na tym poziomie energia powinna być też konsumowana i magazynowana.
Nowelizacja ustawy o OZE mówi również o uczestnikach rynku, którzy świadcząc usługi elastyczności mają być jego istotnym elementem. „W naszej ocenie klastry energii jednym z takich agregatorów mogą być. Dlatego wymagamy od nich, żeby posiadały zdolności magazynowania energii, żeby te zdolności z każdym rokiem zwiększały się” – zaznaczył Ścigan.
Przedstawiciel resortu klimatu i środowiska dodał, że zgodnie z definicją, działalność klastra będzie musiała zapewnić korzyści gospodarcze, społeczne lub środowiskowe stronom porozumienia lub zwiększać elastyczność systemu elektroenergetycznego.
Zgodnie z projektem od 2024 r. klastry będą mogły się wpisać do rejestru prowadzonego przez Prezesa URE. Aby to zrobić będą musiały mieć odpowiednią ilość źródeł wytwórczych (nie większą niż 100 MW oraz odpowiedni procent tych źródeł musi być odnawialnymi źródłami). Klaster będzie musiał także zapewnić autokonsumpcję produkowanej przez siebie energii.
Projekt zakłada, że klastry energii będą mogły korzystać z mechanizmów wsparcia. Podstawowy mechanizm preferencji dla klastrów będzie obejmował zwolnienia z opłaty OZE, opłaty kogeneracyjnej, akcyzy oraz obowiązków związanych ze świadectwami pochodzenia w odniesieniu do energii elektrycznej wytworzonej z OZE przez członków klastra energii i pobranej przez członków klastra energii dla każdej godziny okresu rozliczeniowego. Mechanizm będzie funkcjonował do 31 grudnia 2029 r. i będzie uzależniony od wykazania spełnienia warunków wskazanych w ustawie.
Ścigan wskazał, że resort w projekcie zaproponował dodatkowy mechanizm wsparcia polegający na usłudze ograniczania szczytowego zapotrzebowania na moc. Przyznał, że do tego pomysłu zgłoszono wiele uwag.
Zgodnie z Polityką energetyczną Polski do 2040 r. (PEP2040) w 2030 r. w Polsce ma funkcjonować ok. 300 klastrów energii, społeczności energetycznych zdolnych produkować, dystrybuować i magazynować energię na własne potrzeby.
źródło: Polska Agencja Prasowa
COMMENTS