Powstał oficjalny serwis poświęcony transformacji Turowa

HomeSamorządySpółdzielnie energetyczne

Powstał oficjalny serwis poświęcony transformacji Turowa

my-portfolio

Sprawiedliwa Transformacja to nowe dobrze płatne miejsca pracy dla górników i ich rodzin. Jest możliwa w Polsce tylko poprzez budowę dużych źródeł OZE, które zrównoważą zapotrzebowanie energetyczne, przy jednoczesnej realizacji strategicznych innowacyjnych projektów ekosystemowych w obecnych regionach węglowych - Agnieszka Spirydowicz, koordynator Komitetu Transformacji Regionu Turoszowskiego

Morawiecki: „Twórzmy klastry energii na terenach, gdzie były i są zamykane kopalnie”
Warsztaty klastrowe dla samorządowców ze Siekierczyna
Konkurs „Samorząd przyjazny energii” rozstrzygnięty

Powstał właśnie pierwszy oficjalny serwis poświęcony transformacji Turowa, czyli ozeturow.pl. Jest to strona stworzony przez Komitet Transformacji Regionu Turoszowskiego. Jak możemy przeczytać w mediach społecznościowych, „Komitet, przy współpracy z samorządowcami, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami, opracował strategię transformacji Turowa. Region ten jest gotowy na wykorzystanie swojego potencjału gospodarczego, lokalizacyjnego oraz ludzkiego w kierunku zielonego jutra”.

Portal ozeturow.pl założony został, by funkcjonować jako kompendium wiedzy o transformacji zachodzącej w Turowie. Region ten od lat był uzależniony od wydobycia węgla brunatnego. Na tym terenie wciąż jeszcze pracują Kopalnia i Elektrownia Turów, w których zatrudnionych jest około 5 000 z blisko 70 000 mieszkańców powiatu zgorzeleckiego. Przy zmniejszaniu produkcji energii z węgla, a co za tym idzie zatrudnienia w kopalni i elektrowni, należało opracować szereg spójnych działań, które pozwolą na alternatywną produkcję energii elektrycznej dla znaczącej części Dolnego Śląska, a także na utworzenie dobrze płatnych alternatywnych miejsc pracy. Ten proces ruszył w 2019 roku, gdy zawiązano współpracę między Zgorzeleckim Klastrem Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i nowopowstałym Komitetem Transformacji Regionu Turoszowskiego i zaczęto tworzenie strategii przejścia regionu z węgla na odnawialne źródła energii

Cele od początku są ambitne: stworzenie 5000 miejsc pracy, ale też nowych rozwiązań, z których skorzysta 70 000 mieszkańców regionu. Do tego rozwój lokalnego biznesu (docelowo aż 1000 małych i średnich przedsiębiorstw mogących skorzystać z możliwości dofinansowania). Agnieszka Spirydowicz, koordynator Komitetu Transformacji Regionu Turoszowskiego o tych planach mówi tak: Sprawiedliwa Transformacja to nowe dobrze płatne miejsca pracy dla górników i ich rodzin. Jest możliwa w Polsce tylko poprzez budowę dużych źródeł OZE, które zrównoważą zapotrzebowanie energetyczne, przy jednoczesnej realizacji strategicznych innowacyjnych projektów ekosystemowych w obecnych regionach węglowych.

KTRT proces rozpisał w 7 punktach:

  1. Budowa miejskiego obszaru funkcjonalnego Zgorzelec-Bogatynia,

  2. Budowa nowego sektora Ekosystemu Innowacji,

  3. Uruchomienie procesu innowacyjnego Green Rich Hub,

  4. Zastąpienie Elektrowni Turów rozproszonymi źródłami OZE,

  5. Zmiany technologii produkcji i usług,

  6. Przekwalifikowanie kadr,

  7. Zarządzanie transformacją regionu opierającego się na gospodarce węglowej przy braku terminu odejścia od węgla w regionie.

A wszystko za pomocą 4 głównych mechanizmów: Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, Innovation Fund, Venture Capital oraz inwestycji prywatnych.

Portal ozeturow.pl będzie na bieżąco informował o zmianach, jakie są wdrażane w ramach już trwającej transformacji regionu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0