Prawie w każdym powiecie w Polsce powinien funkcjonować klaster bądź spółdzielnia energetyczna – Ireneusz Zyska. Krajowa Izba Klastrów Energii na Kongresie 590

HomeOZEKlastry energii

Prawie w każdym powiecie w Polsce powinien funkcjonować klaster bądź spółdzielnia energetyczna – Ireneusz Zyska. Krajowa Izba Klastrów Energii na Kongresie 590

my-portfolio

Coraz większą rolę ma jednak energetyka rozproszona – prawie w każdym powiecie w Polsce powinien funkcjonować klaster bądź spółdzielnia energetyczna – wiceminister w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zysk

Minister Klimatu i Środowiska skierował do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o OZE wspierającej m.in. rozwój biometanu i klastrów energii
Warsztaty klastrowe dla samorządowców ze Siekierczyna
Spotkanie w ramach Europejskiego Tygodnia Wodoru w Bogatyni

W 6 maja w czasie Kongresu 590 odbył się panel dyskusyjny „Zielona rewolucja – transformacja systemu energetycznego Polski z wykorzystaniem źródeł odnawialnych. Kto może się włączyć w zmianę?” organizowany przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Wśród panelistów obecni byli między innymi Wiceminister Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska oraz prezes Krajowej Izby Klastrów Energii Albert Gryszczuk.

Jak wynika z danych, w 2020 roku Europejczycy po raz pierwszy uzyskali więcej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych. Także Polska coraz bardziej obiera kurs na „zieloną” energię. Odnawialne źródła energii – fotowoltaika i generacja wiatrowa, wodór, biogaz – już teraz stają się istotnym elementem polskiego systemu energetycznego. Pełna transformacja energetyczna to jednak proces skomplikowany zarówno pod kątem technicznym, społecznym i ekonomicznym. Wszystkie rynkowe strony muszą dzisiaj odpowiedzieć na pytanie, jak sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić polski sektor energii ku coraz większemu udziałowi źródeł odnawialnych, z korzyścią dla konsumentów i klimatu.

I właśnie tych tematów dotykał panel „Zielona rewolucja – transformacja systemu energetycznego Polski z wykorzystaniem źródeł odnawialnych. Kto może się włączyć w zmianę?” zorganizowany przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podczas Kongresu 590. Wśród prelegentów obecni bylia, prezes Krajowej Izby Klastrów Energii Albert Gryszczuk i dyrektor Biura Transformacji Energetycznej, ‎PFR S.A. Tomasz Tomasiak. Moderatorem dyskusji był redaktor Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com.

Jednym z warunków sukcesu zielonej energetyki w Polsce muszę być odpowiednie rozwiązania prawne i wątek ten poruszył wiceminister Ireneusz Zyska:

Jesteśmy przyzwyczajeni do wielkoskalowej energetyki, przygotowywane do realizacji są morskie farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Coraz większą rolę ma jednak energetyka rozproszona – prawie w każdym powiecie w Polsce powinien funkcjonować klaster bądź spółdzielnia energetyczna. Na rynku pojawią się też agregatorzy, którzy będą kupować energię od prosumentów. Chcemy, by liczba prosumentów w Polsce osiągnęła milion, obecnie jest to 500 tysięcy. Przygotowujemy rozwiązania prawne, które wyzwolą aktywność wśród prosumentów, ale także dzięki którym zainwestujemy znaczne środki w stabilność systemu energetycznego. PEP2040 mówi też o energetyce rozproszonej, nie tylko w fotowoltaice, ale też o biogazowaniach, czy małych elektrowniach wodnych. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom polskiego sektora rolnictwa, ale także spółek energetycznych, które chcą przyczynić się do rozwoju branży biometanowej – powiedział Zyska.

Kierunek jest jasno wyznaczony, transformacja musi się dokonać, bo chcemy osiągnąć wyższą konkurencyjność polskiej gospodarki. Firmy globalne, które rozważają inwestycje w Polsce, pytają o dostawy zielonej energii – przygotowujemy kontrakty, które zagwarantują udział zielonej energii, to warunek konkurencyjności na rynkach globalnych (…). Przygotowaliśmy zachęty dla klastrów energii. Będzie to tańsza energia, będzie opłacało się być uczestnikiem klastra. Klastry muszą być zarządzane profesjonalnie. Nie chcemy doprowadzać do negatywnych zjawisk, jak zakłócenia w sieci niskiego i średniego napięcia. Jeśli ktoś produkuje energię na własne potrzeby, musi mieć wyższą świadomość i brać większą odpowiedzialność za uczestnictwo w rynku energii. – dodał wiceminister.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0