Przepisy dla klastrów energii coraz bliżej

HomeOZEKlastry energii

Przepisy dla klastrów energii coraz bliżej

my-portfolio

Najważniejszą informacją było to, że przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakomunikowali, iż prace nad przepisami dotyczącymi klastrów energii są na ukończeniu i niebawem rozpoczną się konsultacje społeczne. Również obecny na wydarzeniu prezes Krajowej Izby Klastrów Energii Albert Gryszczuk podkreślił, że wprowadzenie przepisów regulujących funkcjonowanie klastrów energii to jeden z najważniejszych postulatów całej branży OZE.

Wybitni eksperci w Radzie Programowej Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE
Spotkanie w ramach Europejskiego Tygodnia Wodoru w Bogatyni
Ministerstwo Klimatu i Środowiska kontynuuje prace nad projektem zmiany ustawy odległościowej (tzw. 10H)

Zakończyło się właśnie ważne seminarium „Prawo dla energetyki rozproszonej – ostatnio przyjęte rozwiązania i plany na przyszłość” zorganizowane przez projekt KlastER, skupiające ekspertów i decydentów z branży OZE i energetyki rozproszonej. Najważniejszą informacją było to, że przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakomunikowali, iż prace nad przepisami dotyczącymi klastrów energii, w ramach nowelizacji ustawy o OZE, są na ukończeniu i niebawem rozpoczną się konsultacje społeczne. Również obecny na wydarzeniu prezes Krajowej Izby Klastrów Energii Albert Gryszczuk podkreślił, że wprowadzenie przepisów regulujących funkcjonowanie klastrów energii to jeden z najważniejszych postulatów całej branży OZE.

W dzisiejszym seminarium, zorganizowanym przez Projekt KlastER przy współpracy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, udział wzięli przedstawiciele, MRiT, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Akademii Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Nie zabrakło też Alberta Gryszczuka reprezentującego Krajową Izbę Klastrów Energii.

Głównym tematem obrad były niedawno wprowadzone oraz dopiero rozważane rozwiązania dotyczące warunków rozwoju energetyki rozproszonej – ujęte przede wszystkim w jesiennej nowelizacji ustawy o OZE oraz w kolejnych planowanych aktach prawnych. Wszelkie zmiany w tym zakresie będą miały znaczący wpływ na funkcjonowanie prosumentów oraz lokalnych inicjatyw energetycznych. Nie zabrakło też miejsca na dyskusję, w której udział wzięli liderzy organizacji branżowych (KIKE, PSEW, PSME, PORTPC, FPP).

Jak wspomnieliśmy na wstępie, najistotniejszą informacją dnia wydaje się komunikat Ministerstwa Klimatu i Środowiska, z którego dowiedzieliśmy się, że prace dotyczące wprowadzenia przepisów regulujących funkcjonowanie klastrów energii są na ukończeniu.

Obiecujące informacje w swej prezentacji przedstawił Marcin Ścigan, Dyrektor Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Propozycje rozwiązań wspierających przedsiębiorców i rozwój rynku omówił Andrzej Kaźmierski, Zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Natomiast bardzo ciekawe wystąpienie: „Piaskownice regulacyjne – propozycja rozwiązania” miała Paulina Grądzik z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

 

Wideo-zapis konferencji dostępny jest pod tym adresem.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0