„Cieszę się, że dyskutujemy o obranych kierunkach transformacji regionu przechodzącego na zielone technologie, w tym stawiającego na OZE i widzimy konieczność szerokiej współpracy z Niemcami i Czechami” - Agnieszka Spirydowicz, Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej.
W piątek 16 kwietnia odbyła się prezentacja ekspertyzy dotyczącej alternatywy energetycznej dla kompleksu Turów, przygotowanej przez analityków Politechniki Warszawskiej oraz Krajowej Izby Klastrów Energii. Prezentacja miała formę międzynarodowych warsztatów online, których organizatorem była Izba. Wątkiem przewodnim był temat inwestycji i tworzenia miejsc pracy na styku granic Czech, Niemiec i Polski. Celem spotkania było zgromadzenie przedstawicieli stowarzyszeń biznesowych oraz administracji lokalnej z regionów położonych w pobliżu Bogatyni, przy granicy czesko-niemiecko-polskiej.
W warsztatach wzięli udział między innymi: dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego w departamencie gospodarki w UM Dolnego Śląska Agata Zemska, burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz, Florian Woitek reprezentant Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej, radny ds. Środowiska i rolnictwa w Kraju Libereckim Petr Židek, przedstawiciela Euroregionu Neisse e.V Jan Schönfeldera, przedstawicielka Europastadt Görlitz Katję Müller, Agnieszka Spirydowicz z Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej Zklaster, byli też obecni przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, miasta Zittau, gminy i miasta Bogatynia oraz Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska.
W czasie spotkania zespół Politechniki Warszawskiej, pod kierunkiem dr Karola Pawlaka, zaprezentował ekspertyzę dotyczącą alternatywy energetycznej kompleksu Turów. Następnie Agnieszka Spirydowicz, ze Zgorzeleckiego Klastra efektywności energetycznej i Rozwoju OZE, omówiła potencjał i plany inwestycyjne podregionu zgorzeleckiego. Potem przyszła kolej dla gości z zagranicy. Petr Židek przedstawiał plany transformacji regionu Libereckiego, Katja Müller opowiedziała o potencjale i planach inwestycyjnych miasta Görlitz, a serię prezentacji zamknął Jan Schönfelder, który omówił zagadnienia dotyczące Euroregionu Neisse e.V. Później był czas na swobodną wymianę poglądów, pytania, odpowiedzi oraz omówienie dalszej współpracy.
Piątkowe warsztaty, poświęcone alternatywie energetycznej dla Turowa oraz inwestycjom i tworzeniu miejsc pracy na styku granic Czech, Niemiec i Polski, pokazały, że przedstawiciele wszystkich regionów, które pojawiły się na tym wydarzeniu, są zainteresowani transformacją energetyczną na bazie odnawialnych źródeł. Kluczem do tego będzie współpraca pomiędzy sąsiadującymi krajami: Polską, Czechami i Niemcami. Spotkanie to najlepiej podsumowały słowa Agnieszki Spirydowicz z ZKlastra:
„Cieszę się, że dyskutujemy o obranych kierunkach transformacji regionu przechodzącego na zielone technologie, w tym stawiającego na OZE i widzimy konieczność szerokiej współpracy z Niemcami i Czechami”.
COMMENTS