Silna reprezentacja klastrów energii na konferencji w Zgorzelcu

HomeOZEKlastry energii

Silna reprezentacja klastrów energii na konferencji w Zgorzelcu

my-portfolio

Ważnym ogniwem w realizowaniu transformacji energetycznej są samorządy – bez ich zaangażowania nie da się skutecznie realizować i rozwijać inwestycji w OZE oraz skutecznie walczyć ze smogiem i zmianami klimatu.

Huawei i Zklaster Dystrybucja razem na targach Energetab w Bielsku-Białej
OZE vs. OSD – czyli jak przyłączyć więcej źródeł odnawialnych?
W Sopocie odbył się Kongres Portów Morskich

Dnia 24 listopada, w Pałacu Łagów w Zgorzelcu, odbyła się konferencja nt. rozwijania inwestycji w energetykę rozproszoną i OZE, w gminach oraz klastrach energii, w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i zrównoważonego Rozwoju Dolnego Śląska. Organizatorem tego wydarzenia był DISE Energy, a duży wkład merytoryczny zapewnili reprezentanci klastrów energii: Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE oraz zgorzelecki Zklaster.

Transformacja energetyczna to wyzwanie, którego realizacja wciąż rodzi wiele znaków zapytania. Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych podejmuje się realizacji szeregu opracowań i analiz, a także organizacji platform dyskusyjnych w tym obszarze, których celem jest wsparcie realizacji przez Polskę celów energetyczno-klimatycznych. Ważnym ogniwem w realizowaniu transformacji energetycznej są samorządy – bez ich zaangażowania nie da się skutecznie realizować i rozwijać inwestycji w OZE oraz skutecznie walczyć ze smogiem i zmianami klimatu. Dlatego też DISE zainicjowali wydarzenie, które pozwoliło na wymianę wiedzy i doświadczeń nt. odnawialnych źródeł energii członków klastrów energii, instytucji finansujących oraz przedstawicieli władz samorządowych.

Program konferencji obejmował dyskusję, sesję networkingową oraz wizytę studyjną w formie tour’u po infrastrukturze Zgorzeleckiego Klastra Energii, podczas którego uczestnicy wydarzenia mieli okazję do zapoznania się z jego infrastrukturą.

Tematyka konferencji koncentrowała się wokół poniższych zagadnień:

Zasady funkcjonowania klastrów energetycznych – etapy, bariery w rozwoju klastrów, finansowanie:

  • Cele tworzenia klastrów i korzyści uczestnictwa w klastrze
  • Finansowanie funkcjonowania i inwestycji rozwojowych klastrów
  • Dobór partnerów do klastra energetycznego

Innowacje jako czynnik podnoszący efektywność energetyczną w gminach:

  • Technologie rozwijane przez klastry
  • Inteligentne sieci energetyczne
  • Cyfryzacja

Współpraca klastrów energii z podmiotami publicznymi:

  • Rola samorządu w klastrze energii
  • Samowystarczalność energetyczna
  • Planowanie energetyczne w gminie

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0