Smart city coraz bliżej

HomeOZEKlastry energii

Smart city coraz bliżej

my-portfolio

To bardzo ważne, aby sukcesywnie wycofywać z naszych ulic autobusy napędzane silnikami spalinowymi na rzecz pojazdów zeroemisyjnych. Tak też dzieje się w Polkowicach, które aspirują do miana zielonych płuc Zagłębia Miedziowego. W ten sposób jest nam także coraz bliżej do idei smart city – miasta inteligentnego, kompaktowego, miasta przyjaznego mieszkańcom – burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Odpowiednie regulacje prawne będą kluczowe. Wnioski po webinarium „Odnawialne źródła energii jako czynnik rozwoju lokalnego i regionalnego”
Zklaster Dystrybucja odebrał nagrodę dla Lidera Transformacji Energetycznej
Forum Ekonomiczne 2020 w Karpaczu: impuls do rozwoju klastrów energii

O trzy nowe autobusy elektryczne powiększy się flota zeroemisyjnych pojazdów, którymi dysponuje Zakład Komunikacji Miejskiej. To kolejny krok w kierunku bezpieczeństwa i komfortu pasażerów, a także ochrony środowiska i budowy inteligentnego miasta.

Gmina Polkowice, członek Klastra Energii Zagłębia Miedziowego, przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pozyskała środki na zakup trzech w pełni elektrycznych pojazdów w ramach projektu „Zakup autobusów elektrycznych wraz z budową niezbędnej infrastruktury do ich ładowania przez Gminę Polkowice”.

Niezmiernie się cieszę, że rozwijamy nasz tabor zeroemisyjnych pojazdów, tę flotę autobusów elektrycznych, jeżdżących na terenie naszej gminy. Cieszę się, bo zapewniają one nie tylko komfort przemieszczania się po Polkowicach i pomiędzy naszymi sołectwami, ale także wnoszą ogromny wkład w ochronę środowiska i coraz czystsze powietrze. W konsekwencji – lepsze zdrowie naszych mieszkańców – zwraca uwagę burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Specyfikacja przewiduje, że zamówione autobusy będą wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej oraz system monitoringu całej przestrzeni pasażerskiej pojazdu. Nowe elektryki będą także w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i z ograniczeniami ruchowymi, zapewniając wygodny środek transportu publicznego dla wszystkich mieszkańców. Ich zakup prawdopodobnie spowoduje także wycofanie z ruchu kilku autobusów z napędem spalinowym.

To bardzo ważne, aby sukcesywnie wycofywać z naszych ulic autobusy napędzane silnikami spalinowymi na rzecz pojazdów zeroemisyjnych. Tak też dzieje się w Polkowicach, które aspirują do miana zielonych płuc Zagłębia Miedziowego. W ten sposób jest nam także coraz bliżej do idei smart city – miasta inteligentnego, kompaktowego, miasta przyjaznego mieszkańcom – mówi włodarz Polkowic.

Obecnie Zakład Komunikacji Miejskiej w Polkowicach dysponuje jedenastoma zeroemisyjnymi autobusami miejskimi. Dodatkowe trzy autobusy elektryczne jeszcze bardziej podniosą procentowy udział elektryków w polkowickiej flocie autobusowej. A to nie koniec inwestycji w tym kierunku.

Systematyczne wprowadzanie kolejnych autobusów miejskich z napędem elektrycznym to tylko część procesu, którego elementem jest chociażby polkowicki rower miejski, a finalnym osiągnięciem będzie Kolej Aglomeracyjna Zagłębia Miedziowego, to kluczowe połączenia: Lubin, Polkowice, Głogów, która będzie z kolei impulsem do dalszego rozwoju gospodarczo-społecznego Polkowic – zapewnia burmistrz.

W ramach projektu sfinansowane zostaną także: system ładowania autobusów na terenie zajezdni ZKM oraz instalacja fotowoltaiczna o mocy 30 kW, która zamontowana zostanie na dachu budynków znajdujących się na zajezdni ZKM i będzie przeznaczona do zasilania ładowarek uruchomionych w ramach projektu.

Przewidywany, całkowity zakupu trzech nowych autobusów wraz z infrastrukturą do ich ładowania, szacowany jest na nieco ponad 5,5 mln zł, z czego dofinansowanie z NFOŚiGW wynosi prawie 3,3 mln zł. Obecnie, po pozyskaniu środków, wdrażana jest procedura wyłonienia dostawcy nowych autobusów. Jeśli formalności przetargowe przebiegną zgodnie z założonym harmonogramem, autobusy wyruszą na polkowickie drogi w czerwcu przyszłego roku.

źródło: polkowice.eu, autor Roman Tomczak

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0