Uczestnicy XVI OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU EKOENERGETYKI z wizytą studyjną na Górnym Śląsku i Morawach.

HomeOZEKlastry energii

Uczestnicy XVI OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU EKOENERGETYKI z wizytą studyjną na Górnym Śląsku i Morawach.

my-portfolio

- Wizyty studyjne pozwalają poznać potencjał współpracy gospodarczej pomiędzy krajami. To dobry czas na wymianę doświadczeń w zakresie odnawialnych źródeł energii na pograniczu polsko – czeskim – powiedział Tomasz Drzał, dyrektor Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE.

Wszystkie ręce na pokład
Oszczędzanie, dywersyfikacja i rozwój OZE to najbliższa przyszłość energetyki w Europie
Zmarł Piotr Budzisz – współzałożyciel i członek zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii

Organizatorzy XVI OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU EKOENERGETYKI w Opolu, czyli Fundacja Zielony Feniks, przygotowali niesamowitą wizytę studyjną dla uczestników z całej Polski. W ciągu trzech dni uczestniczy brali udział w dyskusjach o szeroko rozumianej transformacji energetycznej, a także mogli przyjrzeć się temu zagadnieniu od strony praktycznej. Partnerem tego wydarzenia była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.

Pierwszym punktem wizyty studyjnej był Miejski Zakład Komunikacji w Rybniku (MZK Rybnik). Firma ta wprowadza innowacyjne rozwiązania w zakresie transportu publicznego, a jednym z nich jest wodoryzacja, która może w pozytywny sposób wpływać na przyszłość komunikacji miejskiej. Wodoryzacja transportu polega na wprowadzeniu pojazdów napędzanych wodorem do ruchu, co ma na celu redukcję emisji CO2 i innych zanieczyszczeń.

W Rybniku, podobnie jak w wielu innych miastach, prowadzone są różne inicjatywy związane z ekologicznymi alternatywami dla tradycyjnych paliw. Autobusy napędzane wodorowem mogą być jednym z kroków w kierunku zrównoważonego rozwoju transportu publicznego, co jest istotne w kontekście zmian klimatycznych oraz zrównoważonego rozwoju miast.

W ramach wizyty studyjnej kilkudziesięcioosobowa delegacja, złożona z przedstawicieli różnych instytucji z Polski, zwiedzała MZK, miała też możliwość rozmów z praktykami na temat serwisowania autobusów wodorowych.

Organizatorzy zapewnili także spotkanie z Morawsko-Śląskim Klastrem Wodoru. To inicjatywa mająca na celu rozwój technologii i przemysłu wodorowego w regionie Moraw Południowych i Śląska. Klaster ten łączy różne podmioty, w tym uczelnie, instytuty badawcze, firmy oraz organy administracji, które współpracują na rzecz wdrażania rozwiązań związanych z wykorzystaniem wodoru jako nośnika energii oraz środka transportu.

Celem klastra jest, między innymi, promowanie produkowanego w sposób zrównoważony zielonego wodoru oraz rozwój infrastruktury, która umożliwi efektywne wykorzystanie wodoru w gospodarce. Morawsko-Śląski Klastrem Wodoru będzie obejmować różnorodne działania, takie jak choćby badania i rozwój technologii wodorowych, organizacja szkoleń czy też promocja projektów związanych z wodorem wśród lokalnych społeczności i przedsiębiorstw.

– Wizyty studyjne pozwalają poznać potencjał współpracy gospodarczej pomiędzy krajami. To dobry czas na wymianę doświadczeń w zakresie odnawialnych źródeł energii na pograniczu polsko – czeskim – powiedział Tomasz Drzał, dyrektor Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE.

Dzięki współpracy różnych sektorów, Morawsko-Śląski Klaster Wodoru będzie miał potencjał i możliwość, aby przyczynić się do transformacji energetycznej w regionie, zwiększenia efektywności energetycznej oraz redukcji emisji CO2.

Interesującym punktem wizyty studyjnej było zwiedzanie Uniwersytetu Technologicznego w Ostrawie. Na ostrawskiej uczelni odbyła się prezentacja rozwiązań wodorowych wraz z dyskusją poświęconą temu zagadnieniu, co zrobiło duże wrażenie na uczestnikach tego spotkania.

Swoją prezentację na czeskim Uniwersytecie miał Gen Tec Brno. Firma ta zajmuje się rozwojem technologii wodorowych oraz produkcją silników zasilanych wodorem. Woda jako czyste paliwo stanowi innowacyjne podejście do poszukiwania ekologicznych rozwiązań w transporcie oraz energetyce. Produkcja silników wodorowych obejmuje m.in. rozwój technologii ogniw paliwowych oraz systemów, które pozwalają na efektywne wykorzystanie wodoru jako źródła energii.

W spotkaniu uczestniczyli, między innymi, przedstawiciele Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE: Tomasz Drzał i Łukasz Szeląg.