UE i USA zapowiadają współpracę na rzecz uniezależnienia się od surowców z Rosji

HomeOZE

UE i USA zapowiadają współpracę na rzecz uniezależnienia się od surowców z Rosji

my-portfolio

Unia nadaje prędkości przejściu na OZE i zmniejszeniu emisji CO2 pochodzącego z paliw kopalnych

IV Forum Energetyki Rozproszonej z udziałem Ministra Ireneusza Zyski
Samowystarczalność energetyczna powiatu zgorzeleckiego?
Apator został członkiem Krajowej Izby Klastrów Energii

Biały Dom poinformował w piątkowym komunikacie, że wspólnie z Unią Europejską tworzy grupę roboczą, której zadaniem ma być całkowite uniezależnienie od rosyjskich surowców, w tym przede wszystkim gazu – jak donosi serwis Business Insider.

W komunikacie czytamy, że celem utworzenia takiej grupy ma być przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla Europy wobec agresji Rosji na Ukrainę.

Nasza współpraca z USA w dziedzinie sankcji przeciw Rosji jest wyjątkowa. Pozbawiają one Putina środków do prowadzenia wojny — powiedziała po podpisaniu umowy szefowa KE Ursula von der Leyen.

Łączymy się w realizacji celu, jakim jest ograniczenie zależności od rosyjskiego gazu — dodał Joe Biden.

Praca ma opierać się na realizacji dwóch celów. Po pierwsze, zwiększyć dostawy skroplonego gazu LNG przy jednoczesnej dbałości o klimat oraz zmniejszenie popytu na naturalny gaz, którego jednym z największych producentów jest właśnie Rosja.

Potwierdzają się również czwartkowe doniesienia dziennika „Financial Times”. W komunikacie Białego Domu czytamy bowiem, że USA zwiększą dostawy LNG do Europy o 15 mld m sześc.

Jednocześnie w umowie znalazł się zapis, w którym UE zobowiązuje się do zapewnienia wraz z państwami członkowskimi popytu na ok. 50 mld m sześc. LNG z USA do 2030 r.

Z kolei w kwestii naturalnego gazu, umowa zobowiązuje Brukselę i Waszyngton do jak największego ograniczenia popytu na ten surowiec i zwiększenie produkcji czystej energii z odnawialnych źródeł, w tym wiatraków morskich.

Więcej…

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0