V edycja Forum Wizja Rozwoju – 1. dzień

HomeOZEKlastry energii

V edycja Forum Wizja Rozwoju – 1. dzień

my-portfolio

Fotowoltaika w Polsce przybiera na znaczeniu. To jeden z najszybciej rozwijających się sektorów OZE. Rok 2020 był najlepszym w historii rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2020 roku wyniosła 4 GW, co oznacza 200% wzrost rok do roku. Według Solar Power Europe w 2020 roku Polska znalazła się na 4. miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w UE.

Przyszłość obszaru turoszowskiego – pozytywne rozmowy przedstawicieli Polski, Czech i Niemiec.
Przedstawiciele KIKE rozmawiają we Wrocławiu z Fransem Timmermansem
Kancelaria Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy nowym członkiem Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE

Dzisiaj, w Gdyni, rozpoczęła się V edycja Forum Wizja Rozwoju. Pierwszego dnia konferencji głównym tematem była energetyka, stąd też nie mogło zabraknąć reprezentantów klastrów energii.  W panelu „Jakie miejsce fotowoltaiki i pomp ciepła przewidziane jest w energetyce?” moderatorem dyskusji był Dr Karol Pawlak, Członek Zarządu, Krajowa Izba Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii.

Fotowoltaika w Polsce przybiera na znaczeniu. To jeden z najszybciej rozwijających się sektorów OZE. Rok 2020 był najlepszym w historii rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Według prognoz Instytutu Energii Odnawialnej, moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2020 roku wyniosła 4 GW, co oznacza 200% wzrost rok do roku. Według Solar Power Europe w 2020 roku Polska znalazła się na 4. miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w UE. Najbardziej dynamiczny przyrost odnotowany został w mikroinstalacjach, gdzie przybyło prawie 500 MW mocy. Fotowoltaika w Polsce, w przeciwieństwie do wielu krajów w Europie, ma obecnie charakter prosumencki – w 2020 roku mikroinstalacje stanowiły 77% mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Wynika to z zainteresowania w Polsce produkcją energii we własnym zakresie, dostępnych programów wsparcia i przyjaznych regulacji prawnych m.in. ulg podatkowych. Funkcjonujący program Mój Prąd oraz wieloletnie wsparcie unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych są filarem rozwoju tego sektora. Zakłada się, że w latach 2021 – 2022 zostanie oddane do eksploatacji około 2,8 GW farm PV. W latach 2022 i 2023 udział farm PV w całkowitej mocy zainstalowanej zrówna się z udziałem mikroinstalacji. Rynek PV zmieni się z typowo prosumenckiego, tak jak to ma miejsce obecnie na zrównoważony pomiędzy zawodowymi elektrowniami PV a prosumentami. Strategiczne znaczenie w realizacji energooszczędnego budownictwa mają pompy ciepła o czym mówili eksperci w panelu „Jakie miejsce fotowoltaiki i pomp ciepła przewidziane jest w energetyce?” w czasie pierwszego dnia wydarzenia.

Moderator:

Dr Karol Pawlak, Członek Zarządu, Krajowa Izba Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii, Prezes Zarządu Sustainable Energy Solutions Sp. z o.o

Prelegenci:

Radosław Grech – Prezes Zarządu Centrum Energetyki Odnawialnej Sp. z o.o.

Marek Skupiński – Prezes Zarządu Hibernatus Sp. z o.o.

Bogdan Szymański – Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV

Tomasz Tomasiak – Dyrektor Departament Transformacji Energetycznej Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Andrzej Tomczyk – Członek Zarządu Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej – ISES

Edyta Witka-Jeżewska – Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska

Szymon Wojnicki – Prezes Energa Green Development

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0