W Bogdance powołano Łęczyński Klaster

HomeOZEKlastry energii

W Bogdance powołano Łęczyński Klaster

my-portfolio

Cieszymy się, że jako Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE mogliśmy wziąć udział w tym projekcie. Potrzeba w Polsce liderów takich jak Bogdanka, aby kreować nową polską energetykę i lokalne rynki energii, oparte o klastry. Mamy nadzieję, że samorządy pójdą za przykładem inicjatora i Łęczyński Klaster Energii będzie modelowy - powiedział Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE, współautor strategii Łęczyńskiego Klastra Energii oraz strategii transformacji Energetyki Łęczyńskiej

Cykl szkoleń Krajowej Izby Klastrów Energii
Wpływ fotowoltaiki na rozwój gospodarczy Polski
„Dzień OZE”, czyli nowa inicjatywa Krajowej Izby Klastrów Energii

Zwiększenie udziału energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych w lokalnym  bilansie energetycznym, wspieranie lokalnego rozwoju przedsiębiorstw  cechujących się dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w procesie  optymalizowania kosztów oraz zmniejszania ich śladu węglowego to jedne  z głównych celów działalności powołanego w piątek 17 lutego 2023 roku  Łęczyńskiego Klastra Energii. Porozumienie w tej sprawie podpisano  w siedzibie lidera – Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.

Członkom Klastra przyświeca idea rozwoju energetyki rozproszonej, służącej  poprawie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, przy optymalnych  warunkach organizacyjnych, prawnych i finansowych.

Przed jednostkami samorządowymi pojawiają się wyzwania podobne do tych,  które ma przed sobą biznes – wsparcie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz  inwestycje na rzecz adaptacji do zmian klimatu i dostępność czystej, tańszej  energii są jednymi z głównych. Jako lider efektywności w biznesie stawiamy na  rozwiązania pozwalające łączyć optymalizację kosztową i produkcyjną  z pozytywnym wpływem na środowisko. Energia z OZE pozwoli zarówno Spółce,  jak i jej partnerom w Klastrze, na zredukowanie emisyjności, ale i stymulowanie rozwoju regionalnego. Bowiem w dalszej perspektywie czasowej energia z OZE, jej  magazynowanie czy sama produkcja komponentów stwarzają szansę na kreowanie nowych miejsc pracy dla mieszkańców Lubelszczyzny. Cieszy nas  ogromne merytoryczne zaangażowanie naszych interesariuszy, z którymi  stworzyliśmy strategię dla Klastra na najbliższe lata – mowa tu zarówno  o przedstawicielach samorządów, jak i Politechnice Lubelskiej oraz Krajowej Izbie  Klastrów Energii, najbardziej doświadczonym podmiocie współpracującym przy  zakładaniu większości klastrów w Polsce. Warto wspomnieć, że Rada Naukowa  przy Lubelskim Węglu Bogdanka wydała pozytywną rekomendację dla strategii,  podkreślając rolę energetyki odnawialnej dla wysiłków na rzecz ograniczania  zmian klimatu – powiedział prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka Kasjan  Wyligała.

Członkiem założycielem Łęczyńskiego Klastra Energii został Lubelski Węgiel  Bogdanka, a funkcję koordynatora objęła spółka Łęczyńska Energetyka, której  zadaniem będzie m.in. integrowanie jednostek samorządu terytorialnego  i Bogdanki. Oprócz nich sygnatariuszami porozumienia zostały: Politechnika  Lubelska, Powiat Łęczyński, oraz gminy: Łęczna, Cyców, Ludwin, Milejów,  Puchaczów i Spiczyn.

Pierwszy etap to inwestycje których celem jest zaspokojenie potrzeb  energetycznych przez wytwórców w ramach klastra energii. Docelowo chcemy,  aby ważnym elementem strategii Bogdanki, opartej na dywersyfikacji, było  generowanie wartości ekonomicznej poprzez produkcję energii z OZE. Klaster  zrzesza naszych wieloletnich partnerów – gminy górnicze, które opracowały  i wdrażają strategię rozwoju ponadlokalnego Zielone Zagłębie, a dzięki stałemu  zacieśnianiu współpracy sąsiadujących ze sobą gmin z Powiatem i największym  pracodawcą w Regionie zapewniamy spójność i ciągłość realizowanych inwestycji  a także wspólny kierunek rozwoju – powiedział wiceprezes zarządu ds. handlu  i inwestycji Lubelskiego Węgla Bogdanka Dariusz Dumkiewicz.

Ideą Klastra jest również wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w energetyce oraz  poprawa konkurencyjności podmiotów tworzących Klaster, a także wykreowanie  regionu jako otwartego na rozwój czystych technologii istotnie ograniczających  obciążenia i skutki środowiskowe, generowane przez sektor energetyki tradycyjnej,  lokalny przemysł i transport, co istotnie wpłynie na poprawę zdrowia i życia  lokalnych mieszkańców i zrównoważony rozwój gmin i innych podmiotów  wchodzących w skład Klastra.

W działania Klastra doskonale wpisują się zarówno badania naukowe  prowadzone na Politechnice Lubelskiej w zakresie energetyki rozproszonej  i odnawialnej, jak również kierunki studiów, chociażby inżynieria odnawialnych  źródeł energii czy planowany kierunek energetyka. Jako jedyna uczelnia  techniczna w regionie, dysponujemy specjalistyczną wiedzą, nowoczesną bazą  laboratoryjną oraz instrumentami wsparcia innowacyjności i transferu  technologii. Dzięki temu będziemy dla lokalnych społeczności doskonałym  zapleczem naukowym, wykorzystującym swój potencjał do rozwoju naszej  gospodarki – powiedział Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

– Klaster ułatwi dostęp zarówno samorządowi jak i mieszkańcom do  odnawialnych źródeł energii, a także stanie się dobrym źródłem możliwości  oszczędzania w zakresie energetycznym jednostek. Współdziałanie samorządów w ramach inicjatywy klastrowej przyspieszy tempo rozwoju terenów naszego  powiatu – powiedział Krzysztof Niewiadomski Starosta Łęczyński.

Cieszymy się, że jako Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE mogliśmy wziąć udział w tym projekcie. Potrzeba w Polsce liderów takich jak Bogdanka, aby kreować nową polską energetykę i lokalne rynki energii, oparte o klastry. Mamy nadzieję, że samorządy pójdą za przykładem inicjatora i Łęczyński Klaster Energii będzie modelowy – powiedział Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE, współautor strategii Łęczyńskiego Klastra Energii oraz strategii transformacji Energetyki Łęczyńskiej

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. to lider rynku producentów węgla kamiennego  w Polsce, wyróżniający się na tle branży nowoczesnością i efektywnością  wydobycia.

Od czerwca 2009 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych  S.A. w Warszawie. W sierpniu 2022 roku Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. powrócił do  notowań w Indeksie WIG-ESG.

Od października 2015 roku Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera  polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej,  zarządzającego pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od  paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę  klienta.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0