W Bytomiu powstał Klaster Innowacji Energetycznych

HomeOZEKlastry energii

W Bytomiu powstał Klaster Innowacji Energetycznych

my-portfolio

Zielona energia czerpana m.in. z terenów poprzemysłowych i dążenia do energetycznej samowystarczalności? To tylko część korzyści, jakie niesie dla Byt

Polski EVAN z największym zasięgiem na świecie, na jednym ładowaniu?
„Klastry energii. Regulacje, teoria i praktyka” (bezpłatny e-book)
Gryszczuk: OZE są ekonomicznie uzasadnione, tylko w regionie Turoszowa 60 mld zł oszczędności przez 20 lat

Zielona energia czerpana m.in. z terenów poprzemysłowych i dążenia do energetycznej samowystarczalności? To tylko część korzyści, jakie niesie dla Bytomia stworzenie klastra energii. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś, 25 stycznia prezydent Mariusz Wołosz, przedstawiciele bytomskich spółek oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA.

Klaster Innowacji Energetycznych w Bytomiu to porozumienie lokalnych podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, dystrybucją, magazynowaniem i konsumpcją energii. Efektem współpracy członków klastra ma być stworzenie samowystarczalnego systemu energetycznego.

Podczas dzisiejszego spotkania w Urzędzie Miejskim w Bytomiu dokument podpisali prezydent Mariusz Wołosz, Tomasz Barski, prezes Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z. o. o, Henryk Dolewka, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. oraz Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA.

Podpisanie porozumienia to duży krok Bytomia w stronę zielonej energii i nabierającego już realnych kształtów projektu pozyskiwania energii z terenów poprzemysłowych. Formuła, którą będziemy tworzyć będzie jednak otwarta nie tylko na duże firmy, ale też na indywidualnych odbiorców. Mamy szereg możliwości, by to właśnie w Bytomiu rozpoczęła się zielona transformacja – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Klaster na początek

O utworzeniu klastra energii z optymizmem mówił także dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA.

– Dzięki tej inicjatywie, nie tylko łatwiej ubiegać się o dofinansowanie m.in. na tworzenie źródeł OZE, ale przede wszystkim widzimy w tych działaniach duże możliwości zachęcenia nowych inwestorów, z gwarancją dostępu do zielonej energii, wytwarzanej w odpowiedzialny sposób – mówi dr Janusz Michałek. Włączając się w liczne projekty tego typu, chcemy tworzyć nowe, wysokopłatne, zaawansowane ekologicznie, tzw. „zielone” miejsca pracy, ale również utrzymywać te, które już mamy. Jest to niezwykle ważne dla przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji obszarów pogórniczych znajdujących się w województwie śląskim – dodaje prezes.

Dostęp do zielonej energii

W czasach transformacji energetycznej inwestorzy oczekują nie tylko terenów inwestycyjnych, ale też usług, które umożliwiają dostęp do zielonej energii, wytwarzanej w odpowiedzialny sposób.

W Bytomiu wyznaczono już konkretne tereny, na których mogłyby powstać proekologiczne instalacje. To łącznie 65 ha, na które składają się m.in. tereny zrekultywowanego składowiska odpadów komunalnych przy ul. Kamieńskiej – Brzezińskiej, ul. Strzelców Bytomskich – Magdaleny 1, ul. Dworskiej czy ul. Orzegowskiej.

Informacja prasowa Urzędu Miasta Bytom

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0