W KGHM powstanie klaster energii. Będzie działał w ramach Zielonego Zagłębia Miedziowego

HomeKlastry energii

W KGHM powstanie klaster energii. Będzie działał w ramach Zielonego Zagłębia Miedziowego

my-portfolio

Albert Gryszczuk – Skala działalności Zagłębia Miedziowego pozwala myśleć o stworzeniu, nie jednego, lecz nawet kilku klastrów energii.

Zklaster Dystrybucja partnerem XII edycji projektu „Symbol”
We Wrocławiu odbyła się konferencja „Samowystarczalność energetyczna szansą na rozwój”
Na Podkarpaciu powstał Krośnieński Klaster Energii

Redakcja klastry.org.pl

19.11.2020

KGHM Polska Miedź i 15 samorządów z Zagłębia Miedziowego podpisało się pod listem Intencyjnym dotyczącym wzajemnej współpracy na rzecz rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii na terenie Zagłębia Miedziowego.

Sygnatariusze listu zapowiedzieli współpracę m.in. przy określaniu potencjalnych gruntów pod instalacje OZE oraz inicjowaniu i prowadzeniu konsultacji służących wypracowaniu rozwiązań administracyjno-organizacyjnych w obszarze rozwoju OZE. Strony zadeklarowały także dialog i wzajemne informowanie się o podejmowanych inicjatywach w przedmiotowym zakresie oraz integrowanie środowisk zainteresowanych rozwojem zrównoważonej niskoemisyjnej gospodarki.

List intencyjny został uroczyście podpisany 18 listopada na zorganizowanej przez KGHM Polska Miedź oraz Związek Pracodawców Polska Miedź konferencji online „Zielone Zagłębie Miedziowe – Odnawialne Źródła Energii (Fotowoltaika)”. Celem spotkania było dostarczenie wiedzy na temat obecnych i przyszłych rozwiązań organizacyjnych, prawnych oraz finansowych dla przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego z zakresu odnawialnych źródeł energii (ze szczególnym uwzględnieniem fotowoltaiki). Poza przedstawicielami KGHM, w konferencji wzięli też udział Wiceminister Klimatu Ireneusz Zyska oraz Albert Gryszczuk – Prezes Krajowej Izby Klastrów Energii.

– Cieszymy się, że KGHM Polska Miedź uczestniczy w procesie zielonej transformacji gospodarki. Wspierany inicjatywę stworzenia przez spółkę przemysłowego klastra OZE. To szansa na zapewnienie tanich dostaw energii. Wierzę, że KGHM będzie stanowił przykład dla innych. Stoimy przed wyzwaniem zbudowania w ciągu 20 lat nowego, zielonego systemu energetycznego Chcemy go oprzeć na rozproszonych źródłach, klastrach energii oraz na wielkoskalowych OZE. To także szansa dla takich podmiotów jak KGHM, które mogą wesprzeć rozwój farm offshore, czy też elektromobilności – powiedział Ireneusz Zyska

– Podkreślić należy, że Zagłębie Miedziowe charakteryzuje się bardzo dużym potencjałem, jeżeli chodzi o możliwości instalacji nowych źródeł. Biorąc pod uwagę już istniejącą infrastrukturę oraz profil działalności dominujących przedsiębiorstw i ich ogromne zapotrzebowanie na prąd, obszar ten idealnie spełnia warunki, dla funkcjonowania klastra energii. Skala działalności Zagłębia Miedziowego pozwala myśleć o stworzeniu, nie jednego, lecz nawet kilku klastrów energii – dodał Albert Gryszczuk

Ekologia to jeden z podstawowych filarów strategii KGHM na lata 2019-2023. Według jej założeń, jeden z priorytetów stanowi energetyka. Do 2030 roku Spółka planuje połowę zapotrzebowania na energię elektryczną pokryć z własnych źródeł, w tym OZE. Wśród kluczowych elementów Programu Rozwoju Energetyki prowadzonego w KGHM jest rozwój fotowoltaiki. W ciągu najbliższych 24 miesięcy w ramach GK KGHM Polska Miedź S.A. planowane jest oddanie do użytku elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 10 MW, co w skali roku pozwoli uniknąć ponad 8 tys. ton emisji CO2 i innych związków azotów, siarki oraz pyłów.

Zielona energia stała się ogólnoświatowym wyzwaniem, już nie tylko w sensie ideologicznym, ale właśnie biznesowym. KGHM bada zdolność firmy do produkcji w oparciu o zieloną energię i aktualnie opieramy się głównie na fotowoltaice i źródłach wiatrowych. Co więcej, już z powodzeniem realizujemy takie projekty, które sprawią, że będziemy jeszcze bardziej efektywni energetycznie. Wszystko w oparciu o dobrą współpracę z samorządem województwa i gminami Zagłębia Miedziowego – podsumował Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii jest jednym z kluczowych projektów upowszechniania niskoemisyjnej gospodarki, służy wzrostowi innowacyjności i przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców. Tematyka OZE ma szczególne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0