W Lipce powstanie nowy klaster energii

HomeOZEKlastry energii

W Lipce powstanie nowy klaster energii

my-portfolio

Klaster energii zwiększa przede wszystkim konkurencyjność danego obszaru. To się sprowadza do jednej prostej rzeczy – do przyciągnięcia inwestycji, przedsiębiorstw, w szczególności energochłonnych, ale też na obniżenie rachunków za energię. Gdyż siłą rzeczy energia produkowana blisko, przesyłana na niewielkie odległości, musi być tańsza od energii konwencjonalnej, którą dostarczają najwięksi polscy operatorzy. Więc nie dość, że energia z klastrów jest zielona, to dodatkowo jest tańsza. Co może wpłynąć na to, że pojawią się tu inwestorzy, którzy takiej właśnie energii szukają. - Tomasz Drzał, Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE

Czy aukcje OZE mają jeszcze sens?
KIKE na X Konferencji „Przyłączanie i współpraca OZE z systemem elektroenergetycznym”
Zgorzelecki Zklaster reprezentował Polskę na konferencji w Macedonii Północnej

Dnia 18 kwietnia 2024 roku w Gminny Ośrodku Kultury w Lipce, Powiat Złotowski, miała miejsce konferencja popularyzująca inicjatywy społeczne z zakresu zielonej energetyki, która była współorganizowana przez Instytucje Gminne oraz Spółkę Paged Energy.  Na tym wydarzeniu obecna była też reprezentacja Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE. Podczas Konferencji nastąpiło podpisanie umowy powołującej klaster energii pomiędzy Reprezentantami Jednostki Samorządu Terytorialnego oraz Spółką Paged Energy.

Inicjatywa ta to początek zmian z zakresu bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, umożliwiająca nie tylko lokalne wytwarzanie zielonej energii, ale i możliwość znacznego zmniejszenia ponoszonych przez gminę oraz przedsiębiorców z regionu kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej.

To pierwszy krok w stronę budowy systemu wytwarzania i dystrybucji energii, na której skorzystają wszyscy – mówi Wójt gminy Lipka Przemysław Kurdzieko,

Na pytanie – jak klaster energii wpłynie na życie gminy odpowiedział Tomasz Drzał, Dyrektor Zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE.

Klaster energii zwiększa przede wszystkim konkurencyjność danego obszaru. To się sprowadza do jednej prostej rzeczy – do przyciągnięcia inwestycji, przedsiębiorstw, w szczególności energochłonnych, ale też na obniżenie rachunków za energię. Gdyż siłą rzeczy energia produkowana blisko, przesyłana na niewielkie odległości, musi być tańsza od energii konwencjonalnej, którą dostarczają najwięksi polscy operatorzy. Więc nie dość, że energia z klastrów jest zielona, to dodatkowo jest tańsza. Co może wpłynąć na to, że pojawią się tu inwestorzy, którzy takiej właśnie energii szukają.

Konferencja nie tylko posiadała charakter popularyzatorski ale i kulturowy, albowiem w kuluarach konferencję uświetnił wernisaż artystki Pani Anny Kluza współtwórczyni filmu ,,Twój Vincent” oraz ,,Chłopi”.

O Paged Energy

Paged Energy to spółka zajmującą się doradztwem w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz oferującą narzędzia wspierające transformację energetyczną przedsiębiorstw oraz zmniejszanie ich śladu węglowego.

Misją Paged Energy jest wsparcie przedsiębiorstw w transformacji ku zrównoważonym modelom biznesowym oraz pomocy w przygotowaniu się na nowe unijne regulacje związane z pakietem inicjatyw politycznych Unii Europejskiej zwanych Zielonym Ładem.

Firma tworzy m. in. strategie zrównoważonego rozwoju, plany dekarbonizacji, dokonujemy kalkulacji śladu węglowego, weryfikacji stopnia zgodności działalności gospodarczej  z Taksonomią jak również pomagamy w raportowaniu finansowym w myśl dyrektywy CSRD i standardów ESRS. Paged Energy posiada narzędzia i wiedze pozwalające na faktyczne wdrożenie w życie planowanej strategii zrównoważonego rozwoju przy użyciu konstrukcji klastrów energetycznych dla gmin i przedsiębiorców, magazynów energii oraz OZE.