Zklaster Dystrybucja odebrał nagrodę dla Lidera Transformacji Energetycznej

HomeOZEKlastry energii

Zklaster Dystrybucja odebrał nagrodę dla Lidera Transformacji Energetycznej

my-portfolio

Zklaster Dystrybucja odebrał nagrodę w konkursie na Lidera Transformacji Energetycznej za projekt „Zrealizowania budowy 49 elektrowni fotowoltaicznych oraz inteligentnej sieci do dystrybucji energii z tych elektrowni”

Zklaster na konferencji „Efektywność energetyczna, a jakość powietrza – perspektywy dla Dolnego Śląska”.
Jawor stawia na zieloną energię. Rusza budowa jednej z największych w regionie farm fotowoltaicznych
Pierwsze w Europie porozumienie sektorowe na rzecz gospodarki wodorowej z udziałem klastrów energii!

Podczas odbywającego się w Katowicach WUF11 (World Urban Forum – Światowego Forum Miejskiego) Zklaster Dystrybucja odebrał nagrodę w konkursie na Lidera Transformacji Energetycznej za projekt „Zrealizowania budowy 49 elektrowni fotowoltaicznych oraz inteligentnej sieci do dystrybucji energii z tych elektrowni”. Finansujący przedsięwzięcie Bank Gospodarstwa Krajowego również otrzymał to wyróżnienia, a nagroda była odebrana wspólnie przez Prezesa Zklaster Dystrybucja Łukasza Trześniewskiego i Annę Łopaciuk Dyrektor Programu Infrastruktura, Transport i Logistyka z BGK.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy kredytowe z OZE Holding Sp. z o.o. SKA i Gepol (obecnie Zklaster) Dystrybucja Sp.  z o.o. na sfinansowanie budowy 49 elektrowni fotowoltaicznych oraz inteligentnej sieci do dystrybucji energii z tych elektrowni. Jest to największe finansowanie udzielone dotychczas przez BGK na sfinansowanie projektu fotowoltaicznego.

Inwestycja ta w ramach Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej stanowi pionierskie w skali kraju rozwiązanie w zakresie podziału projektu na produkcję i dystrybucję energii elektrycznej poprzez dedykowaną inteligentną sieć dystrybucyjną, stąd też realizowana jest przez dwa podmioty – spółkę dystrybucyjną oraz działające w ramach holdingu spółki produkcyjne.

Z uwagi na swoją innowacyjność, projekt w części dotyczącej inteligentnej sieci dystrybucyjnej, znalazł się na Liście Projektów Strategicznych Ministra Energii i objęty został dotacją ze środków UE.

Energia wyprodukowana przez farmy fotowoltaiczne współfinansowane przez Bank pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną dla ok. 25.000 gospodarstw domowych. Pozwoli również na uniknięcie emisji dwutlenku węgla do atmosfery na poziomie ok. 40.000 ton rocznie.

Łączne finansowanie udzielone na projekt wyniosło 170,7 mln PLN.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0