Zklaster na pierwszej edycji Europejskiego Forum Przyszłości

HomeOZEKlastry energii

Zklaster na pierwszej edycji Europejskiego Forum Przyszłości

my-portfolio

Energetyka jest nieodłącznie powiązana z branżą automotive, a obecnie widzimy nacisk, aby ta energia była zielona na każdym etapie. Szansą na maksymalizację lokalnego zaangażowania w branży automotive, a co za tym idzie rozwoju polskiej gospodarki, są innowacje związane z wodorowymi autonomicznymi pojazdami, które są celem na horyzoncie rozwoju - Agnieszka Spirydowicz, prezes Zklaster

W jaki sposób mogą zarabiać hybrydowe instalacje fotowoltaiczne wsparte magazynem energii? Model biznesowy
Energetyka to nasz „wielki zbiorowy obowiązek”
Środki z KPO pozwolą na budowę fabryki polskiego eVana

W dniach 6-8 października 2021 na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbywa się I edycja Europejskiego Forum Przyszłości. Wydarzenie to poświęcone najistotniejszym wyzwaniom cywilizacyjnym, społecznym i gospodarczym współczesnego świata. Organizatorem kongresu, pretendującego do miana najważniejszego eventu tego typu w tej części Europy, jest Śląski Fundusz Rozwoju. EFP odbywa się w formule hybrydowej – stacjonarnie z udziałem gości na Stadionie wraz z możliwością udziału zdalnego. Jednym z uczestników Forum jest Agnieszka Spirydowicz, prezes Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej.

Podczas pierwszego dnia Europejskiego Forum Przyszłości odbył się panel dotyczący wodoru, na którym obecna była prezes Zklastra. Głównym tematem rynek energetyczny w Europie, który przechodzi technologiczna transformację. Głównymi jej filarami są sprawiedliwa transformacja, budowa równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobra jakość powietrza. Co z wodorem?

Agnieszka Spirydowicz, prezes Zgorzeleckiego klastra, powiedziała:
Energetyka jest nieodłącznie powiązana z branżą automotive, a obecnie widzimy nacisk, aby ta energia była zielona na każdym etapie. Szansą na maksymalizację lokalnego zaangażowania w branży automotive, a co za tym idzie rozwoju polskiej gospodarki, są innowacje związane z wodorowymi autonomicznymi pojazdami, które są celem na horyzoncie rozwoju.

O ile pierwsza część wypowiedzi skierowała była w stronę przyszłości, tak druga była dość gorzką konstatacją pogarszającej się sytuacji w naszym kraju:
Mam ciekawą informacje z pierwszej ręki z Innogy d. RWE d. Stoen. W tzw. Miasteczku Wilanów (dla tych co nie kojarzą – to warszawska dzielnica, synonim luksusu i bogactwa – niesłusznie bo 95% apartamentów i drogich samochodów tamże to kredyty itd.) już teraz lawinowo rośnie liczba odłączeń prądu z powodu zaległości w opłatach. Skoro tu tak jest to znaczy, że jest problem. Handel, sklepy, małe i średnie zakłady produkcyjne są przerażone. W gastronomii nadchodzi fala bankructw. Kryzys prawdziwy jest przed nami – zakończyła Agnieszka Spirydowicz.

Prelegenci zgodnie przyznali, że Polska obecnie jest 5. na świecie producentem wodoru. Szkopuł polega na tym, że nie tego zielonego – najbardziej cenionego i pochodzącego z odnawialnych źródeł energii. My specjalizujemy się w szarym, który otrzymywany jest w procesie reformingu metanu lub zgazowania węgla.

Mamy jednak nadzieję, że z tych ostrzeżeń, jako społeczeństwo, wyciągniemy wnioski i jak najszybciej podążymy w stronę niezbędnych reform, które mogą odwrócić te negatywne trendy.

Pozostałymi prelegentami panelu byli:

Izabela Domogała – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach, Patryk Darowski – Dyrektor Departament Analiz i Wsparcia Sektorowego, Bank Gospodarstwa Krajowego, Damian Różycki – Dyrektor ds. Rozwoju, Columbus Energy, Dariusz Pachniewski – Ekspert Wodorowy Komisji OZE i Szymon Byliński – Dyrektor, Departament Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Moderator dyskusji był Krzysztof Sitarski – Prezes Stowarzyszenia Polski Wodór.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0