Pierwsi w Europie. W gminie Sokoły powstanie Rolnicza Dolina Wodorowa

HomeOZESamorządy

Pierwsi w Europie. W gminie Sokoły powstanie Rolnicza Dolina Wodorowa

my-portfolio

Technologia wodorowa stanowi ważny element w procesie dekarbonizacji polskiej gospodarki. Wykorzystanie wodoru w nowym systemie energetycznym opartym o niskoemisyjne źródła energii stanowi kluczowe ogniwo pozwalające osiągnąć Polsce krajowe i europejskie cele klimatyczne. - Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły

Odbyła się debata „Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dla powiatu Zgorzeleckiego – szanse i zagrożenia”
W regionie wałbrzyskim powstanie nowy klaster energii
Klastry motorem napędowym transformacji energetycznej w regionach?

W obrębie podlaskiej gminy Sokoły ma szansę powstać pierwsza w Europie Rolnicza Dolina Wodorowa. W ubiegłym tygodniu podpisany został list intencyjny, który stanowi krok w stronę stworzenia systemu wytwarzania i wykorzystywania wodoru, uwzględniający potencjał gospodarstw rolnych tego regionu. Rolnicy mają stanowić kluczowe ogniwo w projekcie, zarówno po stronie produkcji wodoru, jak i jego późniejszym wykorzystaniu w działalności rolniczej.

Rolnicza Dolina Wodorowa zmniejszy emisję CO2 na wielu płaszczyznach

Unikalność projektu Rolniczej Doliny Wodorowej polega na tym, że przyczynia się do zmniejszenia źródeł emisji CO2 na wielu płaszczyznach. Z jednej strony pozwala na bezemisyjne wytwarzanie energii z użyciem OZE, w tym biogazowni rolniczych, z drugiej zaś umożliwia wykorzystanie wodoru między innymi do napędzania maszyn stosowanych w produkcji rolnej. Ma to ogromne znaczenie dla redukcji emisji gazów cieplarnianych, ponieważ sektor produkcji żywności odpowiada za około 20% emisji dwutlenku węgla – jest to większa wartość niż ta emitowana przez cały sektor transportu. Do porozumienia przystąpiły cztery podmioty: Gmina Sokoły, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, TÜV SÜD Polska Sp.z.o.o. oraz Nexus Consultants Sp. z o.o.

Plan stworzenia pierwszej w Europie Rolniczej Doliny Wodorowej nie bez powodu pojawił się na Podlasiu. Chcemy stworzyć łańcuch wytwarzania zielonej energii opartej o sektor rolniczy, który jest mocną stroną tego regionu. W myśl idei gospodarki cyrkularnej zawartej w Zielonym Ładzie, powstanie cały system zarówno producentów, jak i odbiorców wodoru, a wszystko to w oparciu o lokalnych producentów rolnych

Paweł Piotrowicz, ekspert ds. technologii wodorowych w TÜV SÜD Polska oraz prezes zarządu stowarzyszenia Hydrogen Poland:

Projekty badawcze i edukacja związania z wodorem

Sygnatariusze porozumienia, za cel obrali sobie między innymi, prowadzenie projektów badawczych w zakresie zastosowań technologii i maszyn zasilanych wodorem w polskim i europejskim rolnictwie. Do realizacji tego planu potrzeba także zaangażowania lokalnych producentów rolnych oraz działań o charakterze edukacyjnym.

Inicjatywa powołania Doliny Wodorowej w naszym regionie, spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko przedstawicieli dużych gospodarstw, ale także rolników indywidualnych. Chcemy pokazać mieszkańcom Podlasia potencjał, jaki leży w technologii wodorowej i to, że każdy z nas może być częścią tego ekosystemu

Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły:

Wodór pomoże w dekarbonizacji polskiej gospodarki

Technologia wodorowa stanowi ważny element w procesie dekarbonizacji polskiej gospodarki. Wykorzystanie wodoru w nowym systemie energetycznym opartym o niskoemisyjne źródła energii stanowi kluczowe ogniwo pozwalające osiągnąć Polsce krajowe i europejskie cele klimatyczne. Inicjatywa angażująca potencjał rolny Podlasia do wytwarzania oraz wykorzystywania wodoru, jest unikalna w skali Europy. Pozwala ona wykorzystać do produkcji zielonej energii potencjał tak ważnego dla Polski sektora, jakim jest rolnictwo.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0