Mocne słowa prezesa KIKE podczas Areopagu Energetyki Odnawialnej 2022

HomeOZEKlastry energii

Mocne słowa prezesa KIKE podczas Areopagu Energetyki Odnawialnej 2022

my-portfolio

Z poklepywania się po plecach nie ma postępu, dlatego w konsultacjach dotyczących koncepcji przyszłego systemu muszą brać udział podmioty mające inne zdanie niż przedstawiciele energetyki konwencjonalnej. Zgadzam się z prezesem Gryszczukiem, że bardzo ważna będzie decentralizacja systemu energetycznego, jako czynnik wpływający zdecydowanie na zwiększenie bezpieczeństwa – dodał Sławomir Cieślik, prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich

II Konferencja „Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie”
Andrzej Węgrzyn poprowadzi transformację energetyczną Dolnego Śląska
Kancelaria Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy nowym członkiem Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE

Dzisiaj na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii odbył się Areopag Energetyki Odnawialnej 2022. To już 5. edycja tej zorganizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego konferencji. Na tym wydarzeniu nie zabrakło też przedstawicieli środowiska klastrów energii.

Piąta edycja Areopagu Energetyki Odnawialnej została otworzona przez Wiceministra Klimatu i Środowiska Ireneusza Zyskę. Całość konferencji była podzielona na trzy sesje: „Rynek obrotu energią elektryczną”, „Bieżące bariery dla generacji z odnawialnych źródeł energii” i „Aktualne wyzwania dla sektora offshore w Polsce”. Podczas tej drugiej sesji obecny był prezes Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE Albert Gryszczuk. Oto lista tematów poruszona na tym panelu:

  • Wpływ kryzysu energetycznego i działań osłonowych na rozwój inwestycji w sektorze OZE;
  • Rola kontraktów długoterminowych na sprzedaż energii elektrycznej oraz wirtualnych umów sprzedaży w rozwoju sektora OZE;
  • Dostępność projektów instalacji OZE w tym w ramach systemu aukcyjnego w perspektywie do 2027 r.;
  • Rozwiązania regulacyjne i systemowe mające na celu zwiększenie możliwości integracji OZE z siecią;
  • Oczekiwane kierunki zmian w ramach planu rozwoju sieci na lata 2023 – 2032;
  • Aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. – długofalowa polityka jako czynnik determinujący rozwój technologii odnawialnych.

W czasie dyskusji padło wiele ciekawych i trafnych obserwacji, ale chyba kluczowe słowa padły ze strony wspomnianego prezesa KIKE oraz Sławomira Cieślika, prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Polski rynek energii jest przeregulowany. Jako Krajowa Izba Klastrów Energii mówimy o tym już od wielu miesięcy. I, niestety, najlepszym aktualnie potwierdzeniem tego złego stanu rynku jest to, co wydarzyło się we wtorek podczas ogłoszenia wyników aukcji URE. Zakontraktowano zaledwie ok. 8,5 TWh (25 proc.) energii elektrycznej o wartości niespełna 2,5 mld zł (17 proc.). Wniosek jest jeden – Drastycznie spadło zaufanie do mechanizmów, które wprowadzają rządzący – powiedział Albert Gryszczuk

Z poklepywania się po plecach nie ma postępu, dlatego w konsultacjach dotyczących koncepcji przyszłego systemu muszą brać udział podmioty mające inne zdanie niż przedstawiciele energetyki konwencjonalnej. Zgadzam się z prezesem Gryszczukiem, że bardzo ważna będzie decentralizacja systemu energetycznego, jako czynnik wpływający zdecydowanie na zwiększenie bezpieczeństwa – dodał Sławomir Cieślik.

Partnerem Areopagu Energetyki Odnawialnej 2022 byli m.in. Polskie Sieci Eelektronergetyczne S.A., Zklaster Dystrybucja, Krajowa Izba Klastrów Energii, respect energy czy też Polska Agencja Energetyczna.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0