Czosnek niedźwiedzi – nowy symbol Zagłębia Turoszowskiego

HomeOZEKlastry energii

Czosnek niedźwiedzi – nowy symbol Zagłębia Turoszowskiego

my-portfolio

Zależy nam, żeby pesto z czosnku niedźwiedziego, ale też inne przetwory z tej rośliny stały się w przyszłości produktami regionalnymi, kojarzonym ze Zgorzelcem i okolicami. Zależy nam na promocji regionu i czosnek niedźwiedzi uprawiany na farmach fotowoltaicznych może być znakomitym znakiem rozpoznawczym dla Turoszowa i dla nas, jako Zklastra - Agnieszka Spirydowicz, prezes Zklastra

Odpowiednie regulacje prawne będą kluczowe. Wnioski po webinarium „Odnawialne źródła energii jako czynnik rozwoju lokalnego i regionalnego”
Rekordowe przyłączenia w ZKlaster Dystrybucja – ponad 550 MW
W Zgorzelcu powstanie fabryka polskich vanów elektrycznych? Zakończył się kolejny etap projektu E-VAN, NCBiR

W grudniu 2020 roku na farmie fotowoltaicznej należącej do zgorzeleckiego ZKlastra rozpoczęło się przygotowywanie gruntu pod eksperymentalne uprawy. Jedną z roślin, którą zamierzają wyhodować rolnicy współpracujący z klastrem, będzie czosnek niedźwiedzi.

Nie każdy wie, ale czosnek niedźwiedzi to roślina, która obecnie znajduje się w Polsce pod częściową ochroną. W przeciwieństwie do tradycyjnego czosnku nie ma ząbków, a charakterystyczne, przypominające konwalie liście. Posiada też bardziej delikatny smak i aromat. Zastosowania czosnku niedźwiedziego w kuchni są bardzo szerokie. Doskonale sprawdza się do zup, sosów, past, twarogów, masła, sałatek, potraw mięsnych, farszów i do aromatyzowania oliwy. Podobnie jak jego bardziej znany „kuzyn” ma silne działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne. Czosnek powszechnie uważany jest jako naturalny antybiotyk, pomaga w infekcjach dróg oddechowych i przeziębieniach. Czosnek niedźwiedzi rośnie i jest uprawiany w całej Europie.

I właśnie ta roślina obecnie jest hodowana na największej farmie fotowoltaicznej w Polsce, działającej w ramach Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej Zklaster. Póki co na farmie w powiecie zgorzeleckim, między panelami słonecznymi, zostało zasadzone aż 10 tysięcy sadzonek czosnku niedźwiedziego, a docelowo ma być to 50 hektarów upraw. Czosnek nie wymaga nawożenia, więc nie będzie miało to negatywnego wpływu na glebę, rośnie niewysoko i łatwo go zbierać. Pierwsze plony planowane są na kwiecień 2022, po okresie wegetatywnym. Sam pomysł uprawy roślin wiąże się nie tylko popularyzacją idei agrofotowoltaiki, ale plany są bardziej ambitne. Nowe uprawy w powiecie zgorzeleckim z pewnością wygenerują dodatkowe miejsca pracy – powiedziała nam prezes ZKlastra Agnieszka Spirydowicz:

„Zależy nam, żeby pesto z czosnku niedźwiedziego, ale też inne przetwory z tej rośliny stały się w przyszłości produktami regionalnymi, kojarzonym ze Zgorzelcem i okolicami. Zależy nam na promocji regionu i czosnek niedźwiedzi uprawiany na farmach fotowoltaicznych może być znakomitym znakiem rozpoznawczym dla Turoszowa i dla nas, jako Zklastra”

Co bardzo istotne, jak podkreślają przedstawiciele zgorzeleckiego klastra, jest to produkcja rolna, a ziarna czosnku niedźwiedziego pochodzą z legalnych źródeł. Dodatkowo ziemia nie leży odłogiem, ale korzyści związanych z agrofotowoltaiką jest jeszcze więcej.

„Rozwój agrofotowoltaiki stanowi również ogromną szansę na poprawę wyników ekonomicznych gospodarstw rolnych i, jak zauważa mecenas Michał Jerzy Skorupka, ekspert Krajowej Izby Klastrów Energii, niesie ze sobą szereg korzyści podatkowych. Biorąc pod uwagę, że kwota podatku rolnego za 1ha może wynosić 100 zł rocznie, a kwota podatku od nieruchomości za 1ha może wynosić 10.000 zł rocznie – różnica jest niebagatelna. Korzyść podatkowa stanowi więc istotny argument za tym aby projektując farmy fotowoltaiczne nie lokować rzędów paneli PV zbyt gęsto, tak aby zostawić miejsce na dodatkową działalność rolną”.

Wydaje się, że promocja regionu poprzez odnawialne źródła energii połączone z produkcją rolną, a wszystko to w dogodnych warunkach podatkowych, to strzał w dziesiątkę i projekt ten może wpłynąć na pobudzenie gospodarcze obszaru, jeszcze niedawno kojarzonego jednoznacznie z wydobyciem węgla brunatnego.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0