Dekarbonizacja ciepłownictwa – relacja z międzynarodowej konferencji

HomeOZEKlastry energii

Dekarbonizacja ciepłownictwa – relacja z międzynarodowej konferencji

my-portfolio

W naszym regionie jeszcze nigdy nie było takiego wydarzenia, co pokazuje, że to, co zbudowaliśmy jako organizacja pozarządowa, pozwala, żebyśmy mogli prowadzić dialog z KE jako równoprawny podmiot. Dzięki temu mamy gwarancję na szukanie jak najlepszych rozwiązań dla transformacji regionów węglowych, wszystko po to, żeby zapewnić nieustany rozwój, tych terenów zwłaszcza po dekarbonizacji. - komentuje Agnieszka Spirydowicz Prezes Zklastra.

To już pewne – w Zgorzelcu zbudują polskiego E-VANA!
Strategia Energetyczna Dolnego Śląska – kierunki wsparcia sektora energetycznego
Projekt nowelizacji ustawy o OZE jednym z punktów obrad Rady Ministrów

Wczoraj (21.03) w Europamieście Zgorzelc-Görlitz odbyło się wyjątkowe spotkanie. Praktycy i eksperci w dziedzinie energii i ciepła z całej Unii Europejskiej omawiali wyzwania i rozważali rozwiązania mające na celu przyspieszenie dekarbonizacji systemów ciepłowniczych w państwach członkowskich UE.

Spotkanie, które odbyło się między innymi w zgorzeleckim MDK, było okazją do wymiany doświadczeń i zidentyfikowania technicznych możliwości przejścia na czystsze alternatywy.

Oprócz ekspertów „Grupy roboczej ds. dekarbonizacji systemów ciepłowniczych” działającej w ramach Inicjatywy na rzecz regionów górniczych w okresie transformacji (Initiative for Coal Regions in Transition) w spotkaniu udział wzięli lokalni samorządowcy na czele z Burmistrzami obu przygranicznych miast, praktycy i ludzie biznesu

 

W naszym regionie jeszcze nigdy nie było takiego wydarzenia, co pokazuje, że to, co zbudowaliśmy jako organizacja pozarządowa, pozwala, żebyśmy mogli prowadzić dialog z KE jako równoprawny podmiot. Dzięki temu mamy gwarancję na szukanie jak najlepszych rozwiązań dla transformacji regionów węglowych, wszystko po to, żeby zapewnić nieustany rozwój, tych terenów zwłaszcza po dekarbonizacji. – komentuje Agnieszka Spirydowicz Prezes Zklastra.

Warto też podkreślić, że uczestnicy spotkania mieli okazję odwiedzić Elektrownię Turów, gdzie w bardzo miłej atmosferze zapoznali się z jej funkcjonowaniem, Była to też okazja do przeprowadzenia merytorycznej dyskusji. Mamy nadzieję, że to spotkanie umożliwi stworzenie platformy dialogu, ponieważ obie strony chciałyby się lepiej poznać, a co może spowodować lepsze i bardziej skuteczne działanie, zwłaszcza w perspektywie zbliżającej się transformacji Worka Turoszowskiego. – kończy Spirydowicz.