Gminy powiatu częstochowskiego, myszkowskiego i kłobuckiego stawiają na klastry energii

HomeOZEKlastry energii

Gminy powiatu częstochowskiego, myszkowskiego i kłobuckiego stawiają na klastry energii

my-portfolio

Naszym celem jest zielona energia i czyste powietrze – wskazuje Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy

Siemoniak i Spirydowicz o bezpieczeństwie energetycznym – V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR za nami
Reprezentanci klastrów energii obecni na konferencji 365 Timing Economic Congress
Już jutro I Międzynarodowe Forum Wodorowe

Na północy województwa śląskiego powstaną cztery klastry energii, mające realizować zadania związane z rozwojem OZE i niskoemisyjnej gospodarki energetycznej. Porozumienie dotyczące pierwszego z nich, skupiającego m.in. Częstochowę oraz okoliczne gminy zostało podpisane 20 grudnia. Tego samego dnia analogiczne porozumienie podpisały gminy powiatu myszkowskiego.

Chodzi m.in. o to, aby na rozwój odnawialnych źródeł energii, wymianę źródeł ciepła i projekty termomodernizacyjne pozyskiwać poprzez klaster środki zewnętrzne dla Częstochowy i okolicznych gmin – mówił Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy przy okazji podpisania 20 grudnia porozumienia w sprawie powołania klastra energii. Jego sygnatariuszami, poza Częstochową, zostały gminy Mstów, Olsztyn, Poczesna i Rędziny, Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego (Związek będzie liderem Klastra) oraz spółka Doeko Group, która będzie koordynować działania klastra.

Jak informuje częstochowski ratusz, misją klastra ma być współpraca inwestycyjna, naukowa i badawcza prowadząca do rozwoju „nowoczesnej, efektywnej, zdywersyfikowanej, niskoemisyjnej lokalnej gospodarki energetycznej”. Poprzez klaster wdrażane mają być nowe rozwiązania technologiczne, w tym innowacyjne modele wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii z wykorzystywaniem dostępnych lokalnie zasobów, z których będą mogły korzystać samorządy, przedsiębiorcy i mieszkańcy. Ma on zapewnić szerszy dostęp do energii oraz optymalizację usług komunalnych Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii ma się przyczynić do ograniczenia emisji szkodliwych substancji i zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska w miastach i gminach subregionu.

Naszym celem jest zielona energia i czyste powietrze – wskazuje Krzysztof Matyjaszczyk.

Chcemy, aby dzięki działalności klastra jak najwięcej energii było na danym terenie produkowane i konsumowane – deklaruje Szymon Kozak, prezes Doeko, firmy zajmującej się m.in. doradztwem inwestycyjnym w zakresie gospodarki niskoemisyjnej.

Jak podkreślają urzędnicy, powołanie klastra wpisuje się w przygotowania do wykorzystania środków unijnych, które w nowym okresie programowania będą w dużej mierze przeznaczone na zieloną energię i gospodarkę niskoemisyjną Zapowiadają, że w najbliższym dniach porozumienia o utworzeniu klastrów energetycznych podpiszą pozostałe gminy powiatu ziemskiego częstochowskiego oraz powiatu kłobuckiego.

źródło: PortalSamorządowy.pl

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0