Gminy powiatu częstochowskiego, myszkowskiego i kłobuckiego stawiają na klastry energii

HomeOZEKlastry energii

Gminy powiatu częstochowskiego, myszkowskiego i kłobuckiego stawiają na klastry energii

my-portfolio

Naszym celem jest zielona energia i czyste powietrze – wskazuje Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy

Jawor staje się najlepszym miastem pod słońcem
Oficjalna premiera eVanPL!
65 miliardów złotych oszczędności po wygaszeniu Turowa!

Na północy województwa śląskiego powstaną cztery klastry energii, mające realizować zadania związane z rozwojem OZE i niskoemisyjnej gospodarki energetycznej. Porozumienie dotyczące pierwszego z nich, skupiającego m.in. Częstochowę oraz okoliczne gminy zostało podpisane 20 grudnia. Tego samego dnia analogiczne porozumienie podpisały gminy powiatu myszkowskiego.

Chodzi m.in. o to, aby na rozwój odnawialnych źródeł energii, wymianę źródeł ciepła i projekty termomodernizacyjne pozyskiwać poprzez klaster środki zewnętrzne dla Częstochowy i okolicznych gmin – mówił Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy przy okazji podpisania 20 grudnia porozumienia w sprawie powołania klastra energii. Jego sygnatariuszami, poza Częstochową, zostały gminy Mstów, Olsztyn, Poczesna i Rędziny, Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego (Związek będzie liderem Klastra) oraz spółka Doeko Group, która będzie koordynować działania klastra.

Jak informuje częstochowski ratusz, misją klastra ma być współpraca inwestycyjna, naukowa i badawcza prowadząca do rozwoju „nowoczesnej, efektywnej, zdywersyfikowanej, niskoemisyjnej lokalnej gospodarki energetycznej”. Poprzez klaster wdrażane mają być nowe rozwiązania technologiczne, w tym innowacyjne modele wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii z wykorzystywaniem dostępnych lokalnie zasobów, z których będą mogły korzystać samorządy, przedsiębiorcy i mieszkańcy. Ma on zapewnić szerszy dostęp do energii oraz optymalizację usług komunalnych Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii ma się przyczynić do ograniczenia emisji szkodliwych substancji i zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska w miastach i gminach subregionu.

Naszym celem jest zielona energia i czyste powietrze – wskazuje Krzysztof Matyjaszczyk.

Chcemy, aby dzięki działalności klastra jak najwięcej energii było na danym terenie produkowane i konsumowane – deklaruje Szymon Kozak, prezes Doeko, firmy zajmującej się m.in. doradztwem inwestycyjnym w zakresie gospodarki niskoemisyjnej.

Jak podkreślają urzędnicy, powołanie klastra wpisuje się w przygotowania do wykorzystania środków unijnych, które w nowym okresie programowania będą w dużej mierze przeznaczone na zieloną energię i gospodarkę niskoemisyjną Zapowiadają, że w najbliższym dniach porozumienia o utworzeniu klastrów energetycznych podpiszą pozostałe gminy powiatu ziemskiego częstochowskiego oraz powiatu kłobuckiego.

źródło: PortalSamorządowy.pl

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0