Premier Morawiecki obecny na podpisaniu listu intencyjnego w celu utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

HomeOZEKlastry energii

Premier Morawiecki obecny na podpisaniu listu intencyjnego w celu utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej

my-portfolio

Dzisiaj tutaj, podobnie jak kilka miesięcy temu na Podkarpaciu, inicjujemy pewnego rodzaju klaster. Dolina wodorowa to powiązania pomiędzy instytucjami świata biznesu, gospodarki, ale także uczelni i samorządów - premier Mateusz Morawiecki

Zklaster Dystrybucja partnerem XII edycji projektu „Symbol”
Przedstawiciele KIKE rozmawiają we Wrocławiu z Fransem Timmermansem
Powstał Klaster Energetyczny Nowa Dęba

Podczas Forum Ekonomicznego odbywającego się w Karpaczu, premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka wraz z Ireneuszem Zyską zainicjowali powstanie Doliny Wodorowej na Dolnym Śląsku, podpisując list intencyjny w tej sprawie. Jednym z sygnatariuszy była Agnieszka Spirydowicz, prezes Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej.

Dolnośląska Dolina Wodorowa jest drugą (po Podkarpackiej Dolinie Wodorowej) z planowanych pięciu, jakie mają powstać w kraju w ramach Polskiej Strategii Wodorowej. Jest ulokowana w jednej ze specjalnych stref ekonomicznych, co ma ułatwiać rozwój tej gałęzi przemysłu. Dolina wodorowa ma być miejscem, którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę jako źródło czystej energii.

Za inicjatywą powstania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej stali minister Michał Kurtyka oraz wiceminister Ireneusz Zyska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Sygnatariuszami byli Agnieszka Spirydowicz, prezes Zklaster, Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, Kancelaria Premiera, Klaster Oławski i Agencja Rozwoju Przemysłu S.A..

W czasie przemowy z okazji podpisania listu intencyjnego szef rządu, Mateusz Morawiecki, mówił:

Na drodze pomiędzy nośnikami emisyjnymi do zeroemisyjnych potrzebujemy wodoru. Wodór jest ważnym elementem, który jest także produkowany w Polsce. Polska jest 5 na świecie producentem wodoru. Bardzo ważne, żebyśmy w technologie wodorowe zaangażowali się razem z partnerami, którzy mają doświadczenie w wykorzystywaniu ich do produkcji niskoemisyjnych i zeroemisyjnych źródeł energii.

Dzisiaj tutaj, podobnie jak kilka miesięcy temu na Podkarpaciu, inicjujemy pewnego rodzaju klaster. Dolina wodorowa to powiązania pomiędzy instytucjami świata biznesu, gospodarki, ale także uczelni i samorządów.

Wodór, który jest najlżejszym pierwiastkiem, może mieć gigantyczną rolę w transformacji technologii na całym świecie. Nasi partnerzy kładą ogromny nacisk na rozwój technologii wodorowej, także i my chcemy uczyć się wykorzystywać te technologie. Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy tutaj, na Dolnym Śląsku, zainicjować powstanie już drugiej w Polsce doliny wodorowej. Wodór jest tym nośnikiem energii, który należy do przyszłości – dodał premier.

Scenariusz działań w sprawie utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej omawiali już 8 czerwca br. roku przedstawiciele: Ministerstwa Klimatu i Środowiska na czele z Ministrem Ireneuszem Zyską, Pełnomocnikiem Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, ARP S.A., dolnośląskich uczelni wyższych, podmiotów gospodarczych, w tym przedstawicieli Zklastra, i innowatorów. Przedstawiciele nauki przedstawili koncepcję utworzenia we Wrocławiu pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych w Europie akademickiego „Centrum Zielonej Transformacji”.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych sięgną 800 mln euro. Realizacja projektów z tego zakresu będzie możliwa również dzięki uzyskaniu pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej – Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania.

O Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r.

Projekt, będącej na końcowym etapie opracowywania, Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r. wyznacza następujące cele:

– osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów;

– rozpoczęcie eksploatacji 800 – 1000 nowych autobusów wodorowych, w tym wyprodukowanych w Polsce;

– powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru;

– powstanie co najmniej 5 dolin wodorowych będącymi centrami doskonałości w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0